Hlavné mesto Filipín, Manila, sa môže pochváliť nielen titulom mesta s najhoršou dopravou ale aj mierou obrovského znečistenia. Krajina sa chystá túto situáciu zlepšiť výstavbou nového mestského komplexu, ktorý by mal daným hrozbám bez problémov odolávať. Jedinou ambíciou projektu nielen len zlepšenie celkovej úrovne kvality života, no zaujímavá je aj jeho rozloha. Plánované mesto by malo byť totižto väčšie ako samotný Manhattan. 

Nové ekologické mesto s označením New Clark by malo svojim obyvateľom ponúknuť možnosť využívať autonómne riadenie automobilov, bezpilotné lietadlá a mnohé ďalšie high-tech vybavenie. Súčasťou budú aj veľké zelené plochy, budovy s nízkou spotrebou energie a moderné športové strediská. Daná oblasť by sa mala rozprestierať len 120 kilometrov od Manily. Hádam najdôležitejšia časť, ktorou sú samozrejme financie by mali pokryť prostriedky zo súkromných a verejných partnerstiev. 

Základnou víziou je minimalizovať environmentálny tlak a ísť tak príkladom aj ostatným mestským častiam. Celé mesto by malo mať kapacitu až 2 milióny obyvateľov a celé náklady na jeho realizáciu sa odhadujú na 14 miliárd dolárov. Aby sa zabránilo jeho znečisteniu a vzniku nadmerného množstva emisií oxidu uhličitého, veľkú časť mesta bude pochopiteľne tvoriť zeleň (2/3). 

zdroj: BCDA Group

Celý projekt je aktuálne pod záštitou vládnej organizácie Filipín Bases Conversion and Development Authority (BCDA). Hneď ďalším taskom na zozname je zlepšenie dopravnej situácie a naplniť tak základné očakávanie, ktoré by malo spĺňať každé „mesto budúcnosti“. 

Mesto bude zároveň svojim obyvateľom poskytovať odolnosť voči prírodným katastrofám. Rozsiahle zelené úseky budú prispôsobené a pripravené na možné budúce záplavy. Dôraz na pevnosť sa kládol hlavne v prípade samotných budov, ktoré sú postavené tak, aby sa v prípade prírodných úkazov zachovala infraštruktúra mesta. 

zdroj: BCDA Group

Celá rozloha by sa mala pohybovať na hodnote 9449 hektárov a jeho prvý návštevníci by sa tam mohli objaviť za približne 20 až 30 rokov, to je totiž jeho odhadovaná doba výstavby. Hlavným motorom celého projektu je dokončenie športovísk New Clark City včas z dôvodu možnosti usporiadania Hier Juhovýchodnej Ázie. Počas tak dlhej doby je samozrejme potrebné rátať aj s miernou zmenou v plánoch. Technológie sa neustále vyvíjajú a do pozornosti sa odstávajú stále novšie a efektívnejšie riešenia a postupy. 

Hlavným cieľom je však reprezentatívna funkcia, teda schopnosť ukázať ostatným okolitým regiónom nové možnosti rozvoje. Návrhy vyzerajú fajn… uvidíme, čo prinesie skutočnosť 🙂

zdroj: forbes.sk
(Visited 83 times, 1 visits today)

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *