Čas maturitných skúšok sa blíži. Ak sa teraz topíš v knihách a nových vedomostiach a ľutuješ, že si sa počas tých 4 rokov nedokopal k prečítaniu povinnej literatúry, máme pre teba ešte jedno riešenie. Pomôže ti youtube a slovenská tvorba. Vďaka Michalovi Kubovčíkovi, Separovi či Saganovi sa obsah známych diel naučíš za pár minút. 

Baštrng a Michala Kubovčíka obzvlášť predstavovať nemusíme. Už v roku 2016 šokoval „hudobnú scénu“ s piesňou o diele Jozefa Gregora Tajovského – Maco Mlieč, ktorú dopĺňala melódia známej piesne Billie Jean od Michaela Jacksona. Vďaka tomu mohli žiaci učiteľke zarecitovať refrén tejto piesne – „Maco Mlieč, paholok, nevinné vnútro, škaredý navonok“, v ktorom sa skrýva opis hlavnej postavy, Maca Mlieča. Počin známeho zabávača a herca Miša Kubovčíka a ďalších známych osobností, ktorí sa na tvorbe podieľali, zožal veľký úspech, a tak postupom času spracovali aj ďalšie diela ako Rysavá Jalovica, Ján Kollár – Slávy dcéra, Ežo Vlkolinský, Hájnikova žena, Jozef Mak, Dom v stráni a ďalšie.

„Už Komenský povedal, že škola má byť hrou. Často som si ako školák predstavoval, aké by to bolo, keby nám došli suplovať hodinu napríklad Kaiser a Lábus, Lasica so Satinským alebo Stanislav Štepka,“ zdôvodnil vznik Baštrngu v rozhovore pre portál Fičí, herec Michal Kubovčík.

Za jednotlivými dielami však nestojí len Michal. Okrem Kubovčíka sa na dielach podieľali aj rôzni výtvarníci, režisér Karol Vosátko, hudobný skladateľ Juraj Haško či mnoho známych slovenských osobností, ako napríklad Sajfa, Adela Banášová, raper Vec, Tina, Adama Ďurica, Ján Koleník, Majster N, Táňa Pauhofová či Peter Sagan.

Pri vysvetľovaní diel a motívov hlavných postáva využíva Baštrng nielen hudbu, ale aj animácie, komiks, kresby, stand-up či hrané scénky a po novom aj rap. Práve o najnovšie spracovanie diela Neprebudený sa ,spolu s Kubovčíkom, postaral raper Separ. Spojením literatúry a raperského umenia vznikla pieseň, ktorú by sa dalo počúvať denne. Ak si ju však vypočuješ, ihneď zistíte o čom je dielo Neprebudený a vďaka dobrému rytmusu, rapu a textu si rýchlo zapamätáš obsah tohto diela.

A tu je zoznam všetkých prepracovaných videí na youtube, ktoré ti pomôžu zmaturovať:

 

zdroj: youtube, fičí.sme.sk

 

 

(Visited 1 439 times, 4 visits today)

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *