Žijeme v dobe pokroku a rozvoja vo všetkých sférach, a bývanie nie je výnimkou. Väčšina ľudí už zažila sťahovanie, či už kvôli finančnej situácii, novej práci alebo prírastku do rodiny. Čo sa však stane, ak sa rozhodnú postaviť si namiesto štandardného domu malý – minimalistický?

zdroj: decoratio.co

Ako vlastne vznikli?

Všetko to začalo ľuďmi, ktorým sa zdali “obyčajné” domy príliš nevyhovujúce a nudné pre ich aktívny životný štýl, a tak sa snažili prísť na kreatívny spôsob, ako si tak povediac zobrať svoj domov so sebou všade, kam sa rozhodnú ísť. Z karavanov sa stali malé byty len s tým najnutnejším vybavením, no ich rozidenti postupne nachádzali inovatívne spôsoby, ako tieto domy na kolesách upravovať a zdokonaľovať – či už šlo o pripojenie na pitnú vodu a elektrinu alebo o efektívnejšie využitie životného priestoru.

zdroj: decoratio.co

Malé domy pre každodenný život?

Myšlienka maličkého nízkonákladového domu sa však zapáčila aj množstvu ľudí, ktorí nemali v pláne cestovať. Dôvody na postavenie si malého domu sú rôzne, no medzi tie najčastejšie patria obavy o budúcnosť našej planéty a prostredia, finančné problémy, ale aj túžba po lepšie využitom čase, väčšej voľnosti a životu v súlade s prírodou. A čo si teda predstaviť pod pojmom “malé domy”? V porovnaní s typickými americkými domami, ktorých veľkosť narástla od osemdesiatych rokov minulého storočia z priemerných 165m² na 250m², sú tieto minimalistické domy naozaj maličké, zvyčajne majú 10m² až 40m², no nie je ťažké nájsť aj menšie. Aby bol tento priestor efektívne využitý, je možné ich nájsť v množstve tvarov, veľkostí a foriem. Žiadnemu z nich nechýba kúpeľňa, kuchyňa, obývací priestor pre hostí a ani spálňa. Skrátka majú všetko, čo človek potrebuje pre každodenný život.

zdroj: decoratio.co

A čo bežné rodiny?

Môže sa zdať, že myšlienka malých domov je využiteľná len pre mladých a nezadaných ľudí, poprípade pre mladé páry, ktorí ešte nepotrebujú pevné zázemie. Opak je však pravdou. Živou ukážkou je japonský architekt Takaharu Tezuka, ktorý v roku 2003 v Tokiu nadizajnoval plne funkčný minimalistický dom pre štvorčlennú rodinu s veľkosťou iba 86m². Týmto krokom ukázal svetu, že nie len malé rodiny môžu žiť v úsporných domoch.

 

Kde si malé domy vyskúšať?

Tento trend už ovládol takmer celú Severnú Ameriku, západ Európy, ale aj Japonsko, a okamžite sa stal obrovským hitom. Ak oslovil aj vás a chcete ho zažiť na vlastnej koži, nezúfajte, nemusíte cestovať ďaleko. Malé domy si našli svoje miesto aj u nás, aj keď zatiaľ skôr iba ako turistická atrakcia. A to práve pri jednej z našich najväčších prírodných krás – priamo pod Tatrami blízko Liptovského Mikuláša.

zdroj: decoratio.co

 

Čo poviete, dáte niečomu takému šancu a vyskúšate si minimalistické bývanie aspoň počas dovolenky v Tatrách? Alebo by ste si vôbec nedokázali predstaviť v niektorom z malých domov žiť a ste spokojný v svojom bežnom?

(Visited 470 times, 1 visits today)

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *