A máme to tu opäť. S bezpilotnými lietajúcimi zariadeniami sa v poslednej dobe roztrhlo vrece a aj z toho dôvodu ich, ako to už býva zvykom, čaká zopár regulácií. Iniciatíva amerického letectva totiž chce, aby aj drony mali akési poznávacie značky podobné tým, aké nájdeme pri bežný dopravných prostriedkoch pod názvom ŠPZ. 

Drony zažívajú v poslednom období obrovský ”boom”, ktorý zaregistrovali už aj samotné úrady a preto ich postupom času budú regulovať. Posledné obmedzenie, ktoré by sa Vás ako majiteľov týchto malých lietajúcich zariadení v blízkej budúcnosti mohlo dotknúť je aktuálne nariadenie, ktoré má pôvod v USA.

V prípade, že si kúpite drona na území USA, musíte to oznámiť Federálnej správe letectva (FAA). Lietadielko následne dostane vlastné identifikačné číslo. Avšak podstatné je, aby dané číslo bolo umiestnené na dostatočne viditeľnom mieste. V prípade , že zákon naberie svoju platnosť, bude musieť byť táto unikátna hodnota umiestnená napríklad na krídle alebo podobnom mieste.

zdroj: pixabay.com

Tento krok však asi nie je veľkým prekvapením, keďže sa drony pohybujú v rámci vzdušného priestoru, ktorý chcú mať vlády, tak ako všetko ostatné komerčné prostriedky pod kontrolou. Pretože je všeobecne známe, že drony vo svete nenašli len pozitívne uplatnenie. Ide hlavne o teroristické útoky, pričom nastal už aj prípad zrážky drona s helikoptérou. Ak by mali všetky drony špecifické číslo, krajina by mohla majiteľa ľahšie identifikovať.

Áno, momentálne táto myšlienka nepresiahla hranice Spojených štátov, avšak podobný zámer vyslovila aj Organizácia Spojených národov, do ktorej patrí aj Slovensko. Tá chce ustanoviť jednotné miesto, na ktorom by sa registrovali všetky drony, pričom ku týmto informáciám by mali prístup úrady všetkých členských krajín. Otázne je ako budú vedieť kontrolovať všetky drony a majiteľov, ktorí tak neurobia….

zdroj: FAA
(Visited 78 times, 1 visits today)

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *