Ak by ste boli americkým vojakom počas 2. svetovej vojny, túto maľbu by ste videli takmer všade. Prezývaná ako „Kilroy“, sa toto meme objavovalo takmer po celom svete, kde v tých časoch zúrila vojna. Za týmto azda prvým meme na svete sa však ukrýva zaujímavý príbeh, príbeh inšpektora Kilroya. 

Stal sa symbolom nádeje, no aj pobavenia. Americkí vojaci kreslili meme na všetko, od izieb a vecí na základni, až po zákopy a vojenskú techniku na fronte. Počas 2. svetovej vojny si tak mohol „Kilroya“ vidieť takmer na všetkom, čo sa v Európe a Japonsku počas vojny nachádzalo. Ak sa toto meme na niečom objavilo, znamenalo to, že tu už bol nejaký americký vojak. Na začiatku vojny však malo toto meme oveľa dôležitejší zmysel.

Všetko to začal americký inšpektor lodeníc, James Kilroy. Ten mal za úlohu kontrolovať nity na lodiach. Každú skontrolovanú loď musel následne označiť. Inšpektori však mali platené za každý skontrolovaný nit. Často sa tak stávalo, že niekto zrušil Kilroyove označenie a nity skontroloval znovu, vďaka čomu dostal zaplatené opäť a takpovediac za nič. Kilroy si to však všimol, a aby tomu predišiel, začal na lode maľovať obrázok s nápisom „Kilroy was here“, čo v preklade znamená – „Bol tu Kilroy“. Keď sa neskôr lode vydali do boja v 2. svetovej vojne, označenie z nich zabudli zmazať.

zdroj: nofspodcast.com

Vojaci sa dobre zabávali

Keď to zbadali vojaci, ktorí bojovali vo vojne, začali sa na tom ihneď zabávať. Zdalo sa im to zábavné, a tak takéto označenie začali kresliť všade, kde sa len dalo. Po vojne sa tak „Kilroy“ používal skoro všade.

Maľba sa po vojne začala objavovať v rôznych filmoch, reklamách a hudobných klipoch po celej Amerike. V dnešnej dobe ho už však moc neuvidíte. „Kilroya“ už prestali maľovať a existujúce maľby sú už väčšinou vyblednuté a schátrané.

Americkí vojaci si však túto tradíciu udržujú doteraz. Ak sa dobre pozrieš, „Kilroya“ môžeš zbadať aj na pamätníku obetiam 2. svetovej vojny vo Washingtone.

zdroj: insh.world
(Visited 153 times, 1 visits today)

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *