Svet ho poznal najmä ako vynikajúceho speváka, textára, zakladateľa skupiny The Beatles či básnika. Lennon však pôsobil aj ako politický aktivista, spisovateľ a dokonca si zahral aj vo filme. Spolu s Paulom McCartneyim vytvorili dvojicu, ktorá navždy zmenila rockovú tvár sveta, a dodnes sú inšpiráciou pre mnohé začínajúce kapely.

Neľahké detstvo a študentský život

Lennon sa narodil v Liverpoole v čase, keď bola Veľká Británia vo vojnovom konflikte. Druhá svetová vojna skončila, keď mal iba päť rokov. Rodina žila v Liverpoole, kým ju Lennonov otec Alfred neopustil. Jeho matka Julia sa už potom nevedela o syna postarať sama a tak sa chlapec dostal do opatery svojej tety Mimi a jej manžela Georgea.

Ako John rástol, lekári u neho potvrdili krátkozrakosť a veľmi skoro začal nosiť okuliare. Na začiatku kariéry so skupinou Beatles svoj handicap skrýval a uprednostňoval kontaktné šošovky. Okuliare, ktoré dnes nikto nenazve ináč ako „lennonky“ sa neskôr stali súčasťou jeho imidžu. Za prvý kontakt s hudbou vďačil matke, ktorá ho naučila hrať na bendžo. V júli 1958 ale Julia po dopravnej nehode zomrela. Táto tragédia však len upevnila jeho vzťah s Paulom McCartneyim, ktorého matka tiež zomrela – podľahla rakovine prsníka. Na počesť svojej mamy neskôr Lennon napísal skladby JuliaMother a My Mummy’s Dead. Dokonca dal svojmu prvému synovi meno Julian.

Lennon nebol veľmi úspešný študent. Aj napriek tomu, že prepadol na gymnáziu, neskôr ho prijali na Liverpoolskú vysokú školu umenia. Práve na College of Art stretol svoju prvú manželku Cynthiu Powellovú. V škole nenávidel prístup a konformnosť pedagógov a vyhodili ho odtiaľ. V tom čase ho začal inšpirovať americký rock ‚n‘ roll a speváci ako Elvis Presley, Chuck Berry a Buddy Holly. Ešte počas štúdia na gymnáziu založil skupinu Quarry Men. V kapele s ním hrali aj Paul McCartney a George Harrison. Neskôr sa nazývali ako Johnny and the Moondogs a začali hrať čistý rock ‚n‘ roll. Spoločne potom vytvorili formáciu známu ako The Silver Beetles. Keď k sebe pribrali bubeníka Ringa Starra, a The Beatles boli kompletní.

Populárnejší než náboženstvo…

Lennon sa vždy vyznačoval priamočiarosťou. V jednom rozhovore dokonca povedal: „Neviem, čo je dôležitejšie, či rock and roll, alebo kresťanstvo, ale práve teraz sme populárnejší ako Ježiš“. Konzervatívci z americkej kresťanskej únie ihneď spustili protesty proti nemu a pálili vtedy všetko, čo akokoľvek súviselo s Beatlesom. Rádia dostali zákaz púšťať ich hudbu a v USA sa rušil jeden koncert za druhým. Na Lennonove vyjadrenia vtedy reagovali aj predstavitelia Vatikánu. Hudobník neskôr na tlačovej konferencii novinárom vysvetlil, čo konkrétne myslel. Beatles mal podľa neho oveľa väčší vplyv na deti, ako čokoľvek iné vrátane Ježiša. Lennon sa napokon za svoje nepresné vyjadrenia ospravedlnil a Vatikán jeho ospravedlnenie akceptoval.

Beatlemánia však pokračovala aj v čase, keď ich hudba dostala v rádiách červenú. Beatles sa po čase rozhodli, že prestanú koncertovať a nikdy viac už spoločný koncert neodohrali. Od tohto momentu sa stali štúdiovou kapelou.

Proti vojne

Lennonov život poznačila vojna vo Vietname, proti ktorej sústavne protestoval. Čestný titul udelený kráľovnou Alžbetou II. poslal naspäť, čím vyjadril svoj názor na účasť Veľkej Británie vo vojne. John neskôr na jednej výstave spoznal jeho životnú lásku Yoko Ono, s ktorou sa aj 20. marca 1969 zosobášili na Gibraltáre. Svoje medové týždne strávili v Amsterdame takzvanou Bed-In kampaňou. Onedlho odcestovali do kanadského Montrealu, kde v rámci Bed-In 2 natočili pieseň Give Peace a Chance. Skladba sa neskôr stala medzinárodnou hymnou mierového hnutiaVzťah s Yoko bol harmonický, no v kapele sa schyľovalo ku kolapsu. V roku 1969 sa John a Yoko zranili pri automobilovej nehode v Škótsku. Lennon sa odvtedy o manželku prehnane bál a zariadil, aby s ním mohla byť počas natáčania stále v štúdiu. Beatles vtedy pripravovali ich posledný album Abbey Road. Lennon onedlho kapelu opustil.

Pokiaľ bol jej súčasťou, s Yoko vyprodukovali tri sólové albumy. Prvý nazval Live Peace in Toronto. V roku 1971 sa zrodil jeho najúspešnejší album Imagine a napokon Some Time in New York City. Yoko mu potom porodila druhého syna Seana. Lennon sa začal správať konečne ako otec. O rok neskôr získal americké občianstvo. Gitaru vzal do rúk znova až po piatich rokoch. Vytvoril veľké množstvo pôsobivých skladieb, zbavil sa rôznych závislostí a začal znova žiť. Spolu s Yoko Ono vytvorili album Double Fantasy.

Fanúšik vrahom

Podvečer 8. decembra 1980 sa Yoko a John vracali do svojho apartmánu z nahrávacieho štúdia, kde vznikala jej skladba Walking on Thin Ice. Päťdesiat minút po desiatej hodine večer vystúpila Yoko z limuzíny, za ňou išiel John. Lennon prešiel okolo jedného s fanúšikov, ktorý ho oslovil menom a keď sa k nemu otočil, zakričal na neho: „Combat!“ („Boj!“) a päťkrát vystrelil. Jedna z guliek mu preťala aortu, na následky čoho potom skonal. Polícia prišla na miesto činu po desiatich minútach. Fanúšik, ktorý Johna zastrelil sa volal Mark David Chapman. Sám počkal na políciu a popri tom čítal román Jeroma Davida Salingera Kto chytá v žite. Paradoxom bolo, že len niekoľko hodín pred tým oslovil Chapman Lennona či by mu podpísal kópiu jeho posledného albumu. John mu ju ochotne podpísal.

zdroj: SITA

(Visited 73 times, 1 visits today)

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *