Pred rokom prišiel Jaguar s návrhom konceptu pre elektromobil. A dnes je tento koncept realitou v podobe nového modelu I-Pace, ktorý by mal priamo konkurovať elektromobilu Tesla Model X.  Po dlhej dobe sme sa teda dočkali prvého elektromobilu v podaní značky Jaguar, ktorý ponúka všetko to, čo by ste od správneho elektromobilu očakávali (nejedná sa o hybrid, ale o plne elektrické vozdilo). A asi to nie je veľkým prekvapením, keďže Jaguar vo vývoji uplatnil bohaté skúsenosti z pretekov Formule série E. Výsledkom je 5-dverové SUV, ktoré budú charakterizovať pojmy: luxus, prémiový vzhľad a nové technológie.

No teraz, keďže sa medzi vami určite nájdu aj potenciálni záujemcovia, si predstavme zopár technických špecifikácií. Podstatou tejto novej šelmy je množstvo akumulátorov umiestnených v podlahe vozidla, medzi nápravami, vyrobenými z lítiovo-iónových zapuzdrených článkov s vysokou hustotou energie. Batéria má na jedno úplné nabitie poskytovať dojazd 480 km. Čím sa dostávame na úroveň spomínanej Tesly. Medzi údajmi, ktoré by vás mohli presvedčiť o kúpe tohto vozidla je rozhodne možnosť tzv. rýchlonabíjania, čo vám umožní si vychutnať ďalších 270 km jazdy výmenou za 1 hodinku vášho času. Pričom k zvýšeniu enegrie počas jazdy prispieva rekuperácia brzdnej energie a tepelné čerpadlo (aktívna maska chladiča).

zdroj: Jaguar

Ďalším údajom, ktorý stojí za zmienku je zrýchlenie. Novinka by mala z nuly dosiahnúť rýchlosť 100 km/h už za 4,8 s. A to je zároveň ďalším faktom, ktorým vozidlo opäť prekonáva automobil Tesla Model X 75D. Posúdte sami 🙂

Tento unikátny elektromobil je vybavený technologicky podobnými jednotkami, ako by ste našli v prípade série Formule E (Jaguar I‑TYPE). Dva synchrónne elektromotory s permanentným magnetom, tak generujú výkon až 400 koní a neuveriteľný krútiaci moment 700 Nm. A navyše hovoríme o pohone všetkých štyroch kolies.

No dosť bolo čísel! Teraz prejdime k tomu ako dané auto vlastne vyzerá. Pri pohľade na exteriér, vás okamžite upúta futuristický, no napriek tomu decentný výzor. Každý dizajnový prvok plní v prípade I-Pace nielen estetickú funkciu, ale hlavne svoju reálnu funkčnosť. Od výrazných oblúkov predných blatníkov až po zadný difúzor, ktoré sú vytvarované v snahe minimalizovať odpor vzduchu a optimalizovať dojazd a stabilitu. Na aute tak nájdeme množstvo „priehlbin“ vedúcich vzduch čo najefektívnejšie k zadnej časti vozidla. Celkový vzhľad vozidla je tak určený nezameniteľným logotypom značky Jaguar.

zdroj: Jaguar

Interiér, ako to už dnes býva zvykom, je ladený do minimalistického vzhľadu, no napriek množstvu moderných technológií v sebe zahŕňa aj prvky príjemné na dotyk a očarujúce detaily vytvárajúce vo vnútornej kabíne príjemnú atmosféru. Technológie reprezentuje infotainment systém Touch Pro Duo, ktorý tvorí 10-palcový informačný displej a 5-palcový dotykový displej s ovládačmi. Nechýba ani HUD displej, spolupráca so smartfónom, Wi-Fi Hotspot či audiosystém Meridian.

zdroj: Jaguar

Pod estetickou stránkou automobilu sa nachádza plejáda asistenčných systémov, ktoré zabezpečujú bezpečnosť pasažierov. Nájdete tu adaptívny tempomat s asistentom šoférovania, systém núdzového brzdenia či systém monitorovania pozornosti vodiča.

Oficiálne ceny za Jaguar I-PACE zatiaľ zverejnené neboli. No už teraz tušíme, že tento pozoruhodný elektromobil sa stane hitom na najbližšie obdobie. Za nás do mesta naprosto ideálne autíčko.

(Visited 168 times, 1 visits today)

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *