Slúchadlá alebo reproduktory? Ani jedno. Izraelský startup chce do sveta hudby priniesť revolučnú inováciu. Pracuje na úplne novom spôsobe šírenia zvuku, vďaka ktorému budeme môcť počúvať svoju obľúbenú hudbu bez nutnosti používania slúchadiel či reproduktorov. Ako je to vôbec možné? 

Keď spoločnosť Apple odstránila 3,5 milimetrový konektor so svojich iPhonov, označila tento krok za výhru pre používateľov. Tí si hudbu môžu vychutnávať pohodlnejšie vďaka bezdrôtovým slúchadlám. Izraelský startup však rozhodol zájsť ešte ďalej. Pre nich sú aj bezdrôtové slúchadlá nekomfortné. Chcú tak priniesť hudbu priamo do uší. Noveto, ako sa startup nazýva, vynašiel technológiu takzvaných „virtuálnych slúchadiel“.

Možno sa to zdá ako bizarnosť, no technológia využíva funkciu, ktorú Apple predstavil poprvýkrát v iPhone X. Ide o tvárovú biometriu, kalifornským gigantom označenú ako FaceID. Práve systém senzorov je základom novej technológie virtuálnych slúchadiel. Vďaka tejto technológií a unikátnym algoritmom dokáže Noveto nájsť tvár používateľa a tým vypočítať vzdialenosť tváre a uší od zariadenia. Špeciálne reproduktory sa následne postarajú o to, aby sa zvuk dostal priamo do vašich uší. Akokoľvek sa pohnete či otočíte hlavu, zvuk vás bude nasledovať.

Samozrejme, táto technológia je obmedzená na pohyb. Takže využitie pri behu či iných športoch zatiaľ nie je reálne. Noveto sa však zameriava na 3 kategórie, kde môže byť plne využiteľné.

Hudba v aute ako nikdy predtým

Autá. Prvá sféra, kde bude táto technológia plne využiteľná. Predstavte si, že veziete rodinu. Vďaka Novetu budete môcť na predných sedadlách počúvať svoju obľúbenú hudbu, zatiaľ čo vzadu si vaše deti budú užívať rozprávku či detské piesne. A to nerušene. S novým systémom Noveto My Virtual Mobile System sa bude môcť každý pasažier pripojiť pomocou služby bluetooth a vybrať si svoju hudbu. Systém sa vďaka senzorom postará, aby sa hudba dostala do uší vybraného používateľa.

zdroj: israel21c.org

„Okolo používateľovej hlavy sa vytvorí akási zvuková bublina.“ vysvetľuje zakladateľ startupu,  Noam Babayoff. Nový systém v autách však nie je len na zábavu. Pomôže aj v bezpečnosti. „Predstavte si, že sa vodičovi do cesty bude blížiť chodec, no vodič ho kvôli mrtvému uhlu nebude mať šancu vidieť.“, pokračuje Noam. „Noveto vysiela zvuk v 3D. To znamená, že vodiča dokáže systém upozorniť výstražnými signálmi umiestnenými v priestore. Vodič tak bude signál vnímať z tej strany, z ktorej sa blíži nebezpečenstvo. Napríklad z pravej prednej strany vozidla.“

Keďže systém neustále monitoruje tvár človeka, Noveto môže podporovať aj gestikuláciu. Gestami sa tak bude dať prijať alebo odmietnuť hovor či prepnúť hudbu, vďaka čomu sa zlepší vodičova pozornosť v cestnej premávke. Ako za dňa, tak aj cez noc.

Spoluprácu už ohlásila automobilka Seat a Hyundai.

Využitie v kanceláriách

Senzory systému a špeciálne reproduktory môžu byť súčasťou monitorov a notebookov. Využitie by tak našli hlavne v call-centrách či kanceláriách, v ktorých pracuje viacero ľudí. Zamestnanec by tak mohol telefonovať a viesť rozhovor bez toho, aby tým rušil niekoho iného.

zdroj: israel21c.org

A v neposlednom rade… hry

V roku 2017 sa rozhodol Babayoff a druhý spoluzakladateľ a CEO Tomer Shani vziať prototyp Noveta na hernú konferenciu. „Reakcie boli úžasné.“, hovorí Shani. „Komfort hráčov sa zvýšil. Môžu hrať aj niekoľko hodín a nič ich na hlave netlačí.“, dodal. Využitie by mohla technológia nájsť aj vo Virtuálnej realite. „Hráte hru a za vami by bolo počuť divné zvuky. Ihneď by ste sa otočili.“ A ako náhle by ste otočili hlavou, „otočil“ by sa s vami aj zvuk.

Noveto je však ešte len vo vývoji. Startupu sa však podarilo získať miliónové financie a tak sa už čoskoro môžeme tešiť na úplne nový rozmer počúvania hudby. Kedy sa presne bude dať Noveto kúpiť či aká bude jeho cena však ešte nie je jasné. Veríme, že to bude už čoskoro.

(Visited 97 times, 1 visits today)

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *