Už vás niekedy šokovalo, keď ste sa odzvedeli, že dieťa zo školy s vysokým IQ, to o ktorom si všetci mysleli, že bude v živote veľmi úspešné, má problémy sa uchytiť?  A teraz dospejete do bodu, v ktorom premýšľate ako sa to vôbec mohlo stať. Toto bola predsa osoba, ktorá mala na škole priazeň všetkých učiteľov, perfektné známky, skrátka niekto, kto mohol zmeniť svet. Tak čo sa stalo? 

Práve v poslednej dobe sa ukazuje, že inteligencia v tej forme ako ju všetci poznáme (IQ) nie je zrovna tým najspoľahlivejším budúcim ukazovateľom úspechu. Podľa slov psychologičky Angely Duckworth, záladným tajomstvom pre vznik akéhokoľvek úspechu nie je talent, ani celková inteligencia. No v tomto prípade ide o unikátnu zmes vytrvalosti a vášne s pomenovaním „sila charakteru“ alebo “pevná povaha”.

Angela Duckworth strávila roky svojho života štúdiou o ľuďoch a o tom prečo sú niektorí v živote úspešní a iní naopak nie. Výsledok, ku ktorému sa dopátrala prekvapil dokonca aj ju samotnú. Nie, nebolo to SAT (výsledok testu študijných predpokladov). Nejednalo sa o výšku vášho IQ. Nebol to dokonca ani získaný titul z najlepšie hodnotených škôl v prípade, ktorých máte predpoklad na úspech už len na základe toho, že ste ich úspešný absolvent. „Bola to kombinácia vášne a vytrvalosti, ktorá robila úspešných ľudí jedinečnými,“ uviedla Duckworth. „Inými slovami, majú silu charakteru.“

Podstatou týchto ľudí je práve fakt, že majú odvahu a vytrvalosť pracovať aj v prípade, že sa potýkajú s nemalými prekážkami. Sú ochotní neustále sa zlepšovať a pokračovať v tom aj napriek tomu, že nezaznamenali okamžité výsledky. Skrátka, cesta je u nich rovnako dôležitá ako samotný výsledok. „Aj keď niektoré z vecí, ktoré museli robiť, boli nudné, frustrujúce ba dokonca bolestivé, nevzdali sa. Ich vášeň pretrvávala.“

Na čo v konečnom dôsledku prišla je to, že sa nejedná o prirodzený talent, ktorý je príčinou rozdielu, kto môže byť úspešný a kto nie. V každej oblasti pôsobenia je to skôr o úsilí, než o IQ. Duckworth dokonca uvádza dvojicu rovníc pre lepšie obsajnenie tohoto konceptu: 

 talent * úsilie = zručnosť

zručnosť * úsilie = úspech

„Talent pomáha tomu, ako rýchlo sa vaše zručnosti zlepšia, keď investujete úsilie. Úspech je to, čo sa stane, keď vezmete svoje zručnosti a využijete ich,“ konštatuje Duckworth.

Ako môžete vidieť, úsilie je potrebné na dosiahnutie každého výsledku uvedených rovníc. Preto IQ a dokonca ani známky z písomiek nie sú tým správnym ukazovateľom úspechu. Je to preto, lebo týmto parametrom chýba práve tá najdôležitejšia časť – úroveň vynaloženého úsilia alebo to, čo Duckworth nazýva “sila osobnosti”.

Čo to znamená v praxi? Presne to, že ak nie ste tou najmúdrejšou osobou v prácia alebo v škole je to v poriadku (ak však ste, určite to neprekáža… ;P no v tom prípade je dôležité si uvedomiť, že to nie je ani zďaleka všetko). Je všeobecne známe, že úsilie vynaložené na naplnenie cieľa sprevádzané vašou vytrvalosťou a odhodlaním je v mnoha prípadoch dôležitejšie ako dobrá známka z testu. 

Prečo? Pretože náš potenciál je jedna vec. To, ako s ním naložíme, je ďalšia.

zdroj: forbes.sk
(Visited 63 times, 1 visits today)

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *