Šikovní architekti a dizajnéri dokážu veľké veci. Schátrané a staré budovy premieňajú na architektonické skvosty. Takáto premena sa podarila aj ateliéru Stempel & Tesař. Na mušku si tentokrát zobrali schátraný starý mlyn. A výsledok? Posúďte sami.

Už od prvého stretnutia s majiteľmi bolo jasné, aké požiadavky má ich budúce bývanie spĺňať: „Má byť nevšedné a originálne“. Tento jasný opis odrážal životný postoj a charizmu pokorného manželského páru. Na začiatku spolupráce ešte nikto z nás nevedel, že na konci sa nám podarí domu vdýchnuť úplne nový život. Boli sme ešte len na začiatku hľadania vhodného miesta, kde by mal dom stáť. Požiadavky bývania na samote splnil svojou polohou jeden prastarý mlyn pri starom rybníku. Po prvej návšteve bolo rozhodnuté: „Tu a v tomto dome. Nebude sa stavať, ale rekonštruovať.“

Zub času mlyn poznamenal. Roky bez starostlivosti, vlhkosť a nevhodná dispozícia viedli k radikálnemu riešeniu. Namiesto „plastickej operácie“ razantná „transplantácia“. Nie povrchné omladenie, ale ozdravenie všetkých zásadných konštrukcií tak, aby sa kúzlo stáročia nevytratilo a ostalo zachované.

Vzdušné priestory a svetlo

Hlavnou úlohou bolo do útrob domu dostať vzduch a svetlo. Nikto si ale neželal narušiť štít, preto sme „amputovali časť trupu“. V pôvodnom objeme stavby tak vzniklo patio, kadiaľ do interiéru cez presklenný výrez vniklo slnko. Hlavný štít sa obnažil z oboch strán a prúdenie čerstvého vzduchu ho zbavilo večnej vlhkosti, ktorá by sa s obnovením rybníka znásobila. Existujúci krov sa rozobral, zrenovoval a vrátil späť do pôvodnej polohy.

Vstup do mlyna zostal na pôvodnom mieste. Len lávka, ktorá už nešla zrenovovať, sa obnovila pomocou súčasných materiálov. Žiarovo pozinkované nosníky plnia svoju funkciu na výbornú. Dokonca aj mlynské koleso bolo vyrobené tradičným remeselným spôsobom. Celé prízemie vrátane patia je dláždené čadičovou dlažbou. Starostlivým spôsobom sme takto postupne obnovili alebo vymenili jednotlivé časti mlyna tak, aby sme splnili vytýčený cieľ, nevziať domu nádych staroby.

Obrazne by sme našu prácu architektov a všetkých spolupracujúcich remeselníkov mohli prirovnať k práci lekárov. Dom našiel znovu svoju funkciu a zmysel života. Rekonštrukciou sa nestal exponátom do skanzenu, ale domom, v ktorom sa žije.

zdroj: archinfo.sk

(Visited 253 times, 1 visits today)

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *