Čínska polícia používa tmavé slnečné okuliare vybavené technológiou rozpoznávania tváre, aby chytili osoby podozrivé z trestnej činnosti. Okuliare, ktoré nosí polícia na rušnej železničnej stanici, sú prepojené s centrálnou databázou, ktorá obsahuje údaje z registrov trestov.
Polícia na železničnej stanici v Zhengzhou zatkla sedem ľudí, ktorí boli podozriví z účasti na únosoch a útokoch, počas operácie, ktorá sa začala vo februári. Taktiež zadržali ďalších 26 ľudí, ktorí používali falošné občianske preukazy.
Obrázky, ktoré boli publikované online prostredníctvom webovej verzie denníka People’s Daily z Číny, ukazujú policajtku v tmavých slnečných okuliaroch, ktoré majú na pravom sklíčku malú kameru.

 

Aplikácia v praxi
zdroj: eastday.com

Ako tieto okuliare fungujú?

Pri používaní tejto technológie môže polícia takmer okamžite prezrieť osobné údaje jednotlivca. To zahŕňa jeho meno, etnickú príslušnosť, pohlavie a adresu.
Zariadenie má aplikáciu, na ktorej môžu policajti spracovávať fotky podozrivých osôb. Fotoaparát je pripojený káblom k zariadeniu, ktoré policajti držia v ruke.
„Informácie o tvárach zachytené okuliarmi budú poslané späť do databázy na porovnanie s informáciami podozrivých z hľadaného zoznamu,“ uviedol v denníku Global Times Zhang Xiaolei, miestny policajný úradník.
Aplikácia umožňuje prístup do databázy, ktorá tiež poskytuje informácie o tom, či je podozrivý na úteku, a dokonca aj ich internetovú históriu.

 

Čína nasadzuje nové technológie na sledovanie ľudí spôsobom, ktorý by na Západe zavrhlo mnoho ľudí.
Rozpoznanie tváre sa rozvinulo v mnohých aspektoch každodenného života práve v krajine, kde je len málo obáv o súkromie.
Táto technológia sa používa na vstup do internátov a pracovísk, vyberanie peňazí z bankomatu a dokonca aj nákup v KFC.

 

(Visited 88 times, 1 visits today)

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *