Kozmický skafander nie je zrovna vecou, s ktorou by ste sa stretávali každý deň. Aj preto si dovolím tvrdiť, že len malé percento ľudí tuší o aký komplikovaný odev sa to v skutočnosti jedná. Pritom je súčasťou takmer každej vesmírnej fotografie a fungovanie bez neho si v zriedenej atmosfére, resp. vo vákuu a tak extrémnych podmienkach vieme predstaviť len veľmi ťažko.

Tak poďme teda k veci a povedzme si zopár slóv o tom prečo je jeho použitie, tak významnou súčasťou skúmania vesmíru. No nie je skafander ako skafander a práve z tohto dôvodu sú kozmonauti nútení používať až dva základné druhy

Prvý je tzv. záchranný a je určený na zabezpečenie ochrany kozmonauta vo vnútri kozmickej lode. Napríklad v prípade neočakávanej stráty hermetickosti prostredia (dokonale vzduchotesný) alebo počas štartu. No je potrebné spomenúť, že jeho ochranná funkcia je značne časovo obmedzená. Rovnaký typ obleku používajú aj letci pri letoch vo veľkej nadmorskej výške alebo pri vysokej rýchlosti.

Druhý je možné použiť pri výstupe do voľného kozmického priestoru. Z toho dôvodu sa jedná o ďaleko komplexnejšie a podstatne ťažšie zariadenie. Samotný oblek váži neuveriteľných 80 až 120 kg. Avšak je schopný zabezpečiť vhodné podmienky na život až po dobu 10 hodín nezávisle od iných systémov.

zdroj: pixabay.com

Prvým problematickým faktorom sú až dramatické teplotné rozdiely. O tento fakt sa stará systém pre reguláciu vnútornej teploty, ktorý umožnuje ohrev i ochladzovanie. Súčasťou výbavy je tiež regulácia vlhkosti a klimatizácia. A kedže ani vo vákuu sa nám nedýcha najlepšie, tak súčasťou obleku je systém regulácie vnútorného tlaku, zásobovanie dýchacou zmesou a odstraňovania CO2 so zásobou kyslíka na 10 – 12 (a viac) hodín.

Komunikačný aparát je samozrejmnosťou a možno takou menšou zaujímavosťou je systém dodávajúci tekutiny a odvod moču. Pre väčšiu efektivitu je v prípade, keď je to situácia umožnuje, celý oblek pripojený na „pupočnú šnúru“, ktorá dodáva potrebnú elektrickú energiu a dýchacie médium.

Celý oblek pozostáva z troch základných vrstiev. Prvou vrstvou je termoregulačná bielizeň, ktorá je priliehavá a je natiahnutá priamo na telo kozmonauta. V termoregulačnej bielizni sú votkané trubičky kvapalinového chladenia a ohrevu. Ďalšia vrstva spĺňa všetky bezpečnostné štandardy a zabezpečuje hermetickú a tepelnú izoláciu. Tretia vrstva skafandru je tvorená ochranným povlakom, ktorého hlavnou úlohou je ochrana druhej vrstvy skafandru poškodením. Chráni pred mechanickým poškodením a čiastočne aj pred mikrometeoritmi a pred slnečným žiarením.

Áno, ide o veľmi komplikovanú súhru všetkých zariadení. Samotný proces obliekania by som si ani len nechcel predstaviť. A keďže je aj suma za takýto oblek doslova šialená, asi sa to väčšina z nás ani nikdy nedozvie. Cena za kus, teda jeden takýto multifunkčný skafander je 12 miliónov amerických dolárov.

(Visited 118 times, 1 visits today)

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *