Slovensko je svetové. Aj keď rozlohou sa so svetom porovnávať nemôžme, no za to s našou prírodou a zaujímavosťami áno. Neďaleko Dobrej Nivy pri Zvolene môžete nájsť dubový háj, ktorý nemá široko-ďaleko páru. Na ploche viac ako 120 futbalových ihrísk tu rastie viac ako 600 dubov. 

Unikát aký na Slovensku nikde inde nenájdeme. Na ploche s rozlohou 120 futbalových ihrísk rastie viac ako 600 dubov. Niektoré z nich pritom majú aj 400 rokov.

Kedysi slúžil tento háj ako pasienkový les pre dobytok. Čaro tohoto miesta ale poznali aj ľudia z dediny. Na konci školského roka tu dokonca robili majálesy. „Hrala hudba, rodičia priniesli občerstvenie a týmto spôsobom sa ľudia zabávali,“ povedal obyvateľ Dobrej Nivy Ján Paulíny.

Okupovaný vojakmi

Rozsiahly areál si po roku 1968 potichu zabrali sovietske vojská. Ľudia sa to dozvedeli až od prvého hubára, ktorý narazil na po zuby ozbrojeného vojaka. Po cudzích vojakoch tu dodnes ostal vyrytý nápis. Staré opustené duby sú zároveň rajom pre hmyz. Objavili tu už mnoho vzácnych chrobákov. Tiché miesto ako z iného sveta srší výnimočnosťou. „Máme ho za rohom. Málokto o ňom pritom vie a zo zahraničia sem chodia vedci, ktorí toto územie považujú za úplne fantastické,“ povedal botanik Peter Potocký.

zdroj: hiking.sk

Háj pôsobí naozaj čarovne. Ba priam ako z rozprávky. Opäť sa ukázalo, že naša malá krajina nám vie ponúknuť neobyčajné bohatstvo v podobe čarovnej prírody. Mimo iného toto miesto láka aj botanikov a vedcov z celého sveta.

(Visited 252 times, 1 visits today)

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *