Zábava jednoducho musí byť, toto tvrdenie samozrejme platí viac, ako dvojnásobne pre zábavný park akým je Disneyland. Ten ako novinku do svojich parkov prináša high-tech kaskadérov, ktorí majú zabezpečovať tzv. Wau efekt bez toho, aby došlo k možnému zraneniu. Z toho dôvodu je daná technológia plne autonómna, robotov budú riadiť výpočtové strediská pomocou laserového zameriavania a iných potrebných prístrojov. 

Presne tak ako sa zabezpečuje vývoj kreslených postavičiek, rovnaký spôsobom dal tím ľudí dokopy humanoidných robotov. Tí však väčšinou zvládajú len pohyb na mieste, ak sú vôbec pohybu schopní, tradične sa jedná o statických robotov. Na základe potreby daného predstavenia boli skonštruovaný za jediným účelom, opakovať rovnaký pohyb deň čo deň. Samozrejme doba ide neustále dopredu a aj využitie statických robotov raz čaká zánik. Je to spôsobené jednou z ľudských vlastností, neustále chceme z niečoho dostať viac. Spravidla je tento ľudský aspekt najviac viditeľný v oblasti zvanej technológia. A keďže aj návštevníci požadujú toho stále viac, robotickí hrdinovia musia byť jednoducho viac akční. 

Práve z toho dôvodu vznikol projekt Stuntronics. V máji tohto roku s patril svetlo sveta ako výsledok experimentu prvý z robotov. Teda akúsi ohybnú vzorku, ktorá vedela robiť saltá a lietať vo vzduchu. S výškou 213 cm je celý skeleton o niečo vyšší ako človek. Základnou ”výbavou” sú dva stupne pohyblivosti a kyvadlo, ktoré využíva na jednu jedinú vec. Na to, aby vedel uchopiť a pustiť lano, keď je to potrebné. 

Po Stickmanovi prišli developeri s myšlienkou kaskadéra, ktorý by mohol vo filme nahradiť kúsky príliš nebezpečné pre človeka. Robot sa tentokrát ponáša na človeka. Zo zeme sa  ”odlepí” pomocou kábla a vďaka akcelometrom a gyroskopom pristane presne na stanovenom mieste. Nemá zrovna extrémne veľa funkcií, no na pobavenie divákov to bohate postačí. 

Ako teda možno vidieť, príchodu autonómnych robotov sa jednoducho nevyhneme (aj keď by sme v niektorých oblastiach možno chceli). No pokiaľ sa ich uplatnenie točí len okolo zábavného priemyslu za účelom predísť možným úrazom, môžeme zostať relatívne pokojní. No uvidíme, čo nastane, ak sa daný projekt spojí s umelou inteligenciou. Snáď sa nenaplní možný scenár, pred ktorým varuje Elon Musk. Uvidíme, čo nám budúcnosť prinesie, zatiaľ to vyzerá celkom sľubne.

zdroj: techbox.sk
(Visited 78 times, 1 visits today)

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *