Už od utorka máš možnosť sa prihlásiť o cestovný preukaz EU, vďaka ktorému budeš môcť cestovať po Európe úplne zadarmo. Stačí ti splniť tieto podmienky a môžeš sa vybrať na dobrodružstvo.

V pondelok Európska komisia upozornila o možnosti, v ktorej môže až 15.000 mladých občanov Európskej únie vo veku 18 rokov požiadať o cestovný poukaz, vďaka ktorému budú môcť od júla 2018 do konca októbra 2018 zadarmo objavovať vlastný kontinent.Požiadať tak môžu od utorka 12. júna do 26. júna 2018. Všetci žiadatelia však musia mať dovŕšený vek 18 rokov k 1. júlu 2018, musia byť občanmi niektorej z členských krajín EÚ a v neposlednom rade byť pripravení vydať sa na cesty v priebehu leta.

Od projektu, ktorý nesie názov DiscoverEU sa očakáva, že jej účastníkom umožní lepšie pochopiť rozmanitosť Európy, tešiť sa z jej kultúrneho bohatstva, nadviazať nové priateľstvá a získať pocit európskej identity. Eurokomisár pre vzdelávanie, kultúru, mládež a šport Tibor Navracsics konštatoval, že DiscoverEU ponúka mladým ľuďom vynikajúcu príležitosť na objavovanie Európy.„To nemôže nahradiť nijaká kniha či dokument. Som presvedčený, že táto skúsenosť povedie k pozitívnym zmenám – tak pre mladých účastníkov, ako aj pre komunity, ktoré navštívia,“ uviedol. Navracsics spresnil, že Európska komisia ponúka od utorka príležitosť zažiť 15.000 „nezabudnuteľných európskych príbehov“, ktorých by neskôr v tomto roku a v ďalších rokoch mohlo byť ešte viac.

Vyber sa na cestu

Mladí ľudia v rámci novej iniciatívy EÚ môžu cestovať ako jednotlivci alebo v maximálne päťčlennej skupine, spravidla vlakom. V záujme neobmedzeného pohybu po celom kontinente môžu v odôvodnených prípadoch použiť alternatívne spôsoby dopravy, ako sú autobusy alebo trajekty a výnimočne aj lietadlo.

zdroj: pexels.com

To umožní zapojiť sa do programu aj mladým ľuďom žijúcim v odľahlých oblastiach alebo na ostrovoch v EÚ. Žiadatelia musia poskytnúť svoje osobné údaje a podrobnejšie informácie o ceste, na ktorú sa chcú vybrať. Budú musieť absolvovať kvíz s piatimi otázkami, ktorý bude súvisieť s Európskym rokom kultúrneho dedičstva 2018, iniciatívami EÚ zameranými na mladých a blížiacimi sa voľbami do Európskeho parlamentu.

30 dní na cestách

Eurokomisia následne na základe odpovedí vyberie účastníkov, ktorí sa musia vydať na cestu od 9. júla do 30. septembra 2018. Môžu cestovať až 30 dní a navštíviť maximálne štyri zahraničné destinácie.Iniciatíva DiscoverEU má v roku2018 rozpočet 12 miliónov eur a očakáva sa, že tento rok vďaka nej bude môcť po Európe cestovať až 20.000 mladých ľudí.

Máš záujem? Prihlás sa TU!

(Visited 175 times, 1 visits today)

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *