23- ročný študent Boyal Slat ešte pred niekoľkými  rokmi dostal nápad, ako vyčistiť oceány od odpadkov. Tento nápad sa mu podarilo aj zrealizovať. 8. septembra je naplánované čistenie Veľkej odpadovej tichomorskej škvrny v Tichom oceáne.

Odpadky v oceánoch sú celosvetový problém. Ľudstvo ich rieši a práve preto sa vymyslel, aj tento úžasný vynález. Problém s plastami v Tichom oceáne trvá desaťročia. Vyriešiť by ich malo 60 plavákov s rozpätím približne 60 metrov a sieť bude ponorená do hĺbky troch metrov. Tento systém by mal vyčisť polovicu rozlohy plastov v oceáne do 5 rokov. Siete už boli testované v Japonsku.

zdroj: oceanservice.noaa.gov

Našli sa aj odborníci, ktorím sa tento nápad veľmi nepáči. Obávajú sa toho, že v sieťach budú končiť aj morské živočíchy. Spoločnosť Ocean Cleanup Foundation, že by sa to stávať nemalo. Sieť by sa mala pohybovať pomaly a bude nepriepustná. To znamená, že morské živočíchy sa do siete nezachytia a budú môcť vyplávať. My, veríme, že tento systém uspeje a vyrieši celosvetový problém.

zdroj: interez.sk

(Visited 185 times, 1 visits today)

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *