Ak v súčasnosti túžite po kuse oblečenia, ktorý ste videli na prehliadkovom móle, vo väčšine prípadov máte jednoducho smolu. Tieto modely sú zväčša exkluzívne, jediné svojho druhu, a ich ceny sa pohybujú v nebeských čiastkach. Čo by ste však povedali na to, ak by ste si mohli svoje vysnívané oblečenie jednoducho vytlačiť v pohodlí domova? Aj keď sa to môže zdať neuveriteľné, niekoľko dizajnérov počas posledných piatich rokov vyvinulo snahu vytvoriť oblečenie, ktoré môže vlastniť naozaj každý. Odpoveďou na tento problém je totiž 3D tlač!

 

ThreeASFOUR

Jednými z pionierov výroby oblečenia z netradičných materiálov je skupina umelcov z New Yorku známa pod menom threeASFOUR. Už v roku 2013 predstavili myšlienku 3D tlače oblečenia, keď boli na móle prezentované ich prvé modely. Avšak, ako to často býva, boli to iba prototypy určené na poukázanie na novú formu umenia, nie nositeľné kúsky. Jedny zo šiat boli zložené v bielych hranatých bublín, a modelka v nich vyzerala, akoby práve vystúpila z vane plnej peny. “Modelka, ktorá ich mala oblečené, nás nenávidela,” spomína Bradley Rothernberg, architekt, ktorý na tomto projekte spolupracoval s threeASFOUR. Šaty boli totižto nielen nepohodlné, no nemohla si dokonca ani sadnúť, pretože by sa roztrieštili.

Futuristické šaty na jednej z prehliadok
zdroj: youtube.com/thejewishmuseum

Práve vtedy si threeASFOUR uvedomili, že je potrebná zmena. Nikdy totiž nemali v pláne vytvárať oblečenie, ktoré by bolo tak náchylné na poruchy. Práve naopak, ich cieľom bolo vytvoriť 3D tlačou látky, ktoré by boli nepriestrelné, ohňuvzdorné a tlakuvzdorné, alebo schopné zadržiavať teplo a chlad.

Keďže sa materiály postupne zlepšovali, threeASFOUR boli schopní vytvoriť kúsky ako Pangolin, vrámci spolupráce so spoločnosťou Stratasys a architektom Travisom Fitchom, pre ich jesennú kolekciu Biomimicry v roku 2016. Pangolin je výsledkom 500 hodín tlače, s desiatimi tlačiarňami pracujúcimi naraz, po ktorých nasledoval zdĺhavý proces zostavovania tohto modelu. ThreeASFOUR týmto posunuli 3D tlač oblečenia na vyšší level, kde už sú tieto kúsky aj bežne nositeľné.

Model Pangolin od threeASFOUR.
Model Pangolin od threeASFOUR. zdroj: bjork.fr

 

Danit Peleg

Nie sú však jediní, ktorí sa zaslúžili o podobný svetový módny prelom. Danit Peleg je dvadsaťdeväťročná izraelská dizajnérka a módna návrhárka, ktorá ako prvá ukázala svetu nositeľnú kolekciu 3D vytlačeného oblečenia. Keď v roku 2014 začala premýšľať nad svojim záverečným školským projektom na najlepšej izraelskej umeleckej škole Shenkar, nemala najmenšie tušenie, ako 3D tlač funguje. Chcela však vyskúšať, či bolo možné vytvárať oblečenie technikou, ktorá je dostupná pre každého.

tzv. “The Liberte Jacket”
zdroj: danitpeleg.com

Prvým z jej modelov bola bunda, tzv. “The Liberte Jacket”, ktorej výroba však nebola jednoduchá. Po mesiaci neúspešného experimentovania s PLA, tvrdým a lámavým materiálom, ktorý sa používa na bežnú 3D tlač, však prišiel pokrok. Bolo ním FilaFlex, nový druh vlákna pre 3D tlač, ktoré omnoho viac flexibilné, avšak stále pevné. S pomocou tohto vlákna bola Danit konečne schopná vytlačiť prvý kus pre svoju módnu kolekciu. S vyriešenou technickou stránou prišiel čas na estetické návrhy a úpravy. Tlač celej kolekcie trvala približne 2000 hodín, každá časť látky veľkosti A4 sa musela tlačiť aspoň 20 hodín. Keď však v roku 2015 predstavila hotovú kolekciu, od pavučinových šiat, až po futuristické červené topánky na opätku, ohúrila ňou celý svet. Týchto päť modelov sa stalo centrom pozornosti mnohých módnych magazínov a kritikov.

 

Finálna kolekcia od Danit Peleg
zdroj: danitpeleg.com

 

Má to však reálne využitie?

Danit pripája aj jednu osobnú skúsenosť, ktorá sa jej stala pri jednej z návštev New Yorku. “Vždy cestujem len s jedným kufrom oblečenia, kamkoľvek idem, aj keď je to na niekoľko týždňov. Jedného dňa som však dostala pozvanie na dôležitú udalosť a chcela som si obliecť niečo špeciálne a nové. Prešla som všetko svoje oblečenie, no nič zaujímavé som nenašla. Našťastie som však v ten deň bola na technologickej konferencii a mala som prístup k 3D tlačiarňam. Takže som rýchlo nadizajnovala na svojom počítači novú sukňu a nechala ju tlačiť cez noc. Druhý deň ráno som jednoducho zobrala všetky časti, zložila ich vo svojej hotelovej izbe, a mohla som si obliecť svoje novú sukňu.”

Danit Peleg počas TED Talk prezentuje svoj vlastný model.
Danit Peleg počas TED Talk prezentuje svoj vlastný model. zdroj: TED.com

3D tlač oblečenia naďalej pokračuje v pokroku a už onedlho sa môže stať súčasťou našich bežných dní. Obliekli by ste s jeden zo spomínaných extravagantných kúskov? Alebo by ste radšej zostali pri zemi s klasickou čiernou sukňou od Danit Peleg?

(Visited 129 times, 1 visits today)

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *