Jablčná spoločnosť včera na svojej konferencii predstavila množstvo noviniek, síce ani jedna z nich neoznamovala príchod nového hárdveru, no to neznamená, že by sme sa nemali tešiť. Práve naopak, Apple nás potešil nejednou novinkou, ktorá vám uľahčí prácu s iPhonom / iPadom v podobe nového mobilného operačného systému. Tak poďme si o danej udalosti povedať niečo viac. 

Samozrejme ako to už býva zvykom, aj táto tlačovka sa začala zopár údajmi, ktoré ospevujú iOS pričom nechýbalo ani porovnanie s operačným systémom Android. Potom nasledovalo zopár vtipov pre navodenie tej správnej atmosféry, samozrejme v neprospech Androidu a konferencia sa mohla začať. Prvou novinkou bol teda spomínaný mobilný operačný systém s číselným označením 12, ktorý bude na vašich zariadeniach dostupný už túto jeseň. A my sa už nemôžeme dočkať… prečo? 

Veľmi podstatnou informáciou bol hlavne údaj o tom, že novinka by sa mala sústrediť hlavne na nárast výkonu a lepšiu stabilitu v porovnaní s predchádzajúcimi verziami. Taktiež pozitívnou správou je, že iOS 12 bude podporovaný všetkými zariadeniami, ktoré boli na zozname v prípade iOS 11. Samozrejme s výnimkou toho, že niektoré funkcie budú skrátka limitáciou hárdvera dostupné len pre novšie telefóny. 

Každopádne odporúčame túto verziu hlavne majiteľom starších zariadení vzhľadom na fakt, že Apple sa v prípade tohto softvéru upriamil na otpimalizáciu systému pre menej výkonné smartfóny, čo v preklade zanméná vyššiu rýchlosť. 

Začalo to rozšírenou realitou!

Apple sa samozrejme netají tým, že v poslednej dobe je jeho náplňou práce aj virtuálna a rozšírená realita. A tú samozrejme predviedol v plnej paráde na novom iOS 12, ktorej súčasťou bude práve nová verzia ARkit 2. Apple v tomto zmysle spolupracuje na danom projekte s inými poprednými spoločnosťami ako je napríklad Adobe. 

Na tejto novej platforme je postavená aj aplikácia Measure, ktorej úlohou bude merania konkrétnych vzdialeností prostredníctvom vášho iPhonu. Dokonca umožňuje aj zameranie viacerých strán súčasne, takže budeš mať možnosť prepočítať aj clekové rozmery jednotlivých útvarov.

Úplnou novinkou bude podpora zdieľania AR prostredia s inými používateľmi. Aplikácie postavené na tejto platforme ti umožnia zapojiť do hry aj tvojich priateľov. Jednou zo spoločností, ktoré využijú práve spomínaný AR Kit 2 je spoločnosť LEGO. To by malo úplne zmeniť pohľad na hranie sa s touto populárnou stavebnicou. 

zdroj: apple.com

Vylepšená aplikácia Photo

A keďže sa prostredníctvom zariadení Apple vytvorí každý rok viac ako trilión fotiek, tak na konferencii nemohli zabudnúť a nespomenúť update aplikácie Photo. Tá okrem ďalších vylepšení prinesie napríklad podporu pre nové vyhľadávanie, kde po novom pribudnú ďalšie parametre podľa, ktorých budete môcť filtrovať vaše fotky. Patrí sem napríklad vyhľadávanie fotografií z udalosti, ktorú ste navštívili alebo z podniku, kde ste boli na tej dobrej večeri. 

Ďalšou novinkou je sekcia ”For You”, ktorá by mala vedieť, čo chcete urobiť ešte predtým ako vykonáte prvý krok. Tá bude teda zahŕňať rôzne odporúčania, kategorizovať vaše fotky prípadne vám navrhne ich možnú úpravu cez tie najrôznejšie efekty. 

zdroj: apple.com

Aj Siri sa rada učí nové veci

Ani Siri nezostala bez povšimnutia a v novom update získava podporu tzv. skratiek. Nezačne síce hovoriť po slovensky, no aj napriek tomu to určite stojí za zmienku. Vďaka skratkám si budete vedieť prostredníctvom pár jednoduchých krokov vytvoriť rôzne frázy a akcie, ktoré im budú zodpovedať. 

Ak napríklad vykonávate určité činnosti v rámci vašej dennej rutiny, Siri bude automaticky predpokladať, že v danom čase ich vykonáte znovu. Súčasťou skratiek bude aj nová aplikácia Shortcuts, ktorá vás prevedie celým procesom a uľahči vám ich vytváranie. Aplikácia predstavuje v jednoduchosti vylepšenú verziu aplikácie Workflow, ktorú Apple kúpil nedávno.

zdroj: apple.com

Čakajú na teba nové Appky

Vylepšení sa dočká napríklad aplikácia News, ktorá ešte stále nie je dostupná na našom trhu. Apple poteší aj investorov a ľudí s podobným zameraním v podobe verzie aplikácie akcie, ktorá bude obsahovať integráciu News. Akcie sa dostane v iOS 12 aj na iPad. 

Ďalej to bola aplikácia Diktafón, ktorá sa tiež dostane na iPad. Novinkou je však podpora synchronizácie nahrávok pomocou iCloud. Ďalším výrazným plusom je aplikácia FaceTime, ktorá po novom umožní konferenčný hovor až s 32 ľuďmi. 

Aplikcácia iBooks dokonca prežila taký boom, že sa ju Apple rozhodol premenovať na Apple Books. Zmeny sa odohrali nielen v oblasti dizajnu, ale novinkou je sekcia Reading Now. Práve vďaka tomu budete môcť pokračovať v čítaní na všetkých vašich zariadeniach presne tam, kde ste prestali. 

Apple okrajovo predstavil aj drobné vylepšenie v prípade Apple CarPlay. Zaujímavou novinkou je podpora navigačných služieb tretích strán. Okrem vstavanej aplikácie Mapy, ktorá ešte žiaľ na našom území nefunguje presne podľa očakávaní, môžete použiť napríklad Google Maps alebo Waze. 

zdroj: apple.com

Sústreď sa!

Už si sa niekedy dostal do situácie, kde tvoj smartfón odviedol tvoju pozornosť a spôsobil ti tomu adekvátne nepríjemnosti? Apple má riešenie. Z toho dôvodu preto Apple prepracoval svoju funkciu Do Not Disturb (DND – Nerušiť). Novinkou je Do not disturb during night time. Ak sa počas noci pozriete na svoj iPhone nebudete tak vidieť žiadne rušivé notifikácie, ale len čiernu obrazovku s časom. Apple zároveň pridáva možnosť, kde si môžeš nastaviť časové rozmedzie, v ktorom vieš, že budeš zaneprázdnený a nechceš byť rušený. 

zdroj: apple.com

Spoločnosť sa taktiež pozrela na systém notifikácií, ktoré v poslednom období s kvalitou dosť zaostávali a vytvárali chaos. V novej verzii sa teda konečne dočkáme združovania notifikácií. Na obrazovke už teda nenájdete neprehľadne zoradené notifikácie, ale všetky budú zoskúpené do jednej ”kopy” podľa druhu applikácie, v ktorej si dané upozornenie dostal. Jediným gestom tak budete vedieť napríklad vymazať všetky notifikácie z danej aplikácie.

Podstatnou informáciou je úplne nová aplikácia Screen Time. Tá ti presne povie koľko času trávite na svojom zariadení a nezmyselným prehľadávaním a skrolovaním jednodlivých aplikácií ;P Pre daný účel a obmedzenie instagramovej aktivity je funkcionalita App Limit, ktorá umožňuje nastavovanie časových obmedzení pre jednotlivé aplikácie.

 Navyše vďaka Family Sharing budete môcť prostredníctvom App Limit nastaviť aj časové obmedzenia jednotlivých aplikácií na zariadeniach vašich detí. 

zdroj: apple.com

Úplne nová úroveň komunikácie

A máme to tu… Apple opäť mení spôsob akým komunikujeme novým inovatívnym spôsobom. Už v predošlej verzii bola predstavená nová alternatíva s atraktívnymi smajlíkmi, avšak v systéme iOS 12 nájdeme jej vylepšenú verziu s rozpoznávaním pohybu tvojho jazyka. Geniálna novinka, čo poviete? 

No úplne nás dostali smajlíky, ktoré si môžete doslova nakonfigurovať podľa vzhľadu, ktorý preferujete alebo si môžete vybrať taký, ktorý vás dokonale vystihuje. Na základe týchto postavičiek dostáva textová komunikácie úplne iné rozmery. Apple nezabudol ani na nové postavičky v podobe noviniek ako je Duch, Koala, Tiger a T-Rex.

zdroj: apple.com
(Visited 129 times, 1 visits today)

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *