Spoločnosť Apple predstavila počas konferencie WWDC 2018 v San Jose Convention Center novinky a inovácie svojich 4 operačných systémov. O novom iOS a watchOS sme vás už informovali. Rad teda prišiel aj na čoraz populárnejší Apple Tv a jeho tvOS a samozrejme na nový macOS, ktorý, ako už plynie z názvu, ponesie meno slávnej púšte. 

Ako Mohavská púšť?

Ako prvú si rozoberieme novinku pre počítače s logom nahryznutého jablka. Práve pre ne tento rok príde nová aktualizácia operačného systému. Novinka, ktorá dostala názov po slávnej Mohavskej púšti príde na novšie modely macbookov a iMacov už tento rok. Prvým vylepšením nového OS je takzvaný Dark Mode. Funkcia, vďaka ktorej bude všetko ladené do čierna, aby obrazovka v tme menej svietila. V tmavom režime bude celý operačný systém, čo by mali oceniť hlavne ľudia, ktorí na počítači trávia väčšinu času. Poteší tak fotografov, ale i developerov.

Ďalšou novinkou je funkcia Dynamic Desktop, ktorá bude meniť pozadie plochy podľa dennej hodiny. Desktop dostane ešte jednu inováciu v podobe Desktop Stacks. Všetok obsah sa automaticky zoskupí do skupín podľa rôznych preferencií ako obrázky, filmy, dokumenty, prezentácie, tabuľky a podobne.

Hľadať sa Vám bude ľahšie

Zmien sa dočkal aj Finder. Ten dostane Gallery View, takže všetky súbory v zložke bude možné prezerať s veľkým náhľadom. Poteší aj prítomnosť plnej podpory meta dát. Nový náhľad bude podporovať aj rýchle úpravy súborov.

Nezabudlo sa ani na bezpečnosť. Tú Apple rozšíril o mnoho aplikácií a funkcií, vrátane vylepšeného snímania odtlačku prsta. O čosi bezpečnejšie bude aj prehliadanie webu pomocou Safari. Po novom tak prehliadač zamedzí  všetkému trackovaniu správania sa používateľa a pri každom možnom narušení pravidla Safari používateľovi oznámi možné sledovanie.

Appky na iOS a macOS splynú v jedno…

V novom macOS Mojave sa objaví aj zopár aplikácií z iOS. Po novom tu tak nájdete aplikáciu News, Stocks, Voice Memos a v neposlednom rade aj Home, teda program pre obsluhu smart domácnosti. Apple sa tak blíži k momentu, kedy budú aplikácie na iOS využiteľné aj na macOS. Aktuálne sa jedná len o zopár aplikácií a na vývoji sa ešte stále pracuje. Na ďalšom WWDC sa však už určite dočkáme aplikácií, ktoré budú fungovať pre oba operačné systémy naraz.

Apple tvOs 12 – špička multimediálnych centier

Malá čierna krabička je na trhu už nejaký ten čas a za tie roky sa stala obľúbenou súčasťou mnohých rodín. Malá krabička jednoduchého vzhľadu, ako je u Apple zvykom, dokáže premeniť váš televízor na zdroj obľúbenej hudby, filmov, aplikácií či hier. WWDC 2018 tak prinieslo inováciu aj tohto operačného systému. Akých vychytávok sa teda už čoskoro dočkáme na našich Apple TV?

O nový obsah núdza nebude

Jednou z najdôležitejších zložiek, ktorou Apple TV disponuje, sú streamovacie služby. Okrem najznámejších predstaviteľov ako je Netflix, HBO GO alebo Amazon, sa čoskoro pridajú stovky ďalších televíznych kanálov. V tomto kroku sa Apple dočkal podpory od národných poskytovateľov káblových televízií. Výnimkou nie sú ani športové a spravodajské kanály, no väčšina bude pravdepodobne sprostredkovaná iba pre amerických úžívateľov. Európania tak majú v tomto menšiu smolu.

Medzi ďalšie funkcie, ktoré budete môcť v novom tvOS nájsť, je takzvaná funkcia „Zero Sign-on“. Ak spadáte medzi zákazníkov poskytovateľa televízneho vysielania, Apple Vám bezpečne odomkne všetky aplikácie pripojené k tejto predplatenej službe.

Zaujímavou a prekvapivou novinkou informovala služba iTunes. Tá po novom ponúka najväčšiu kolekciu 4K HDR filmov. Vychytávky v tvOS 12 dopĺňa aj integrácia Siri do vyhľadávania naprieč filmovou, seriálovou a hudobnou knižnicou. Svoj obľúbený film či hudbu tak nájdete za pomoci svojho hlasu behom pár sekúnd.

Zvuk, ktorý vás vtiahne do deja

Nový tvOS určite poteší aj priaznivcov dobrého audia. S príchodom tvOS 12 bude Apple TV podporovať 3D zvuk s funkciou Dolby Atmos. Apple TV 4K je tak momentálne jedinou platformou, ktorá disponuje podporou pre Dolby Vision aj Dolby Atmos zároveň.

Vylepšené ovládanie

K funkciám Apple TV neodlučiteľne patrí možnosť ovládania prostredníctvom iPhonu či iPadu. Vývojári sa preto zamerali na vylepšenie komunikácie medzi týmito zariadeniami. TvOS 12 tak bude operovať s „remote zariadením“ oveľa jednoduchšie.

Novinkou v prichádzajúcom operačnom systéme sú aj vylepšené šetriče obrazovky. Po spustení šetriča bude možné kliknúť pre zobrazenie popisu daného videa. Ten vám napovie o mieste, kde bolo video vyhotovené a bonusom je tiež presúvanie medzi všetkými dostupnými screen savermi. K tým pribudne čerstvo nová snímka ukazujúca širokouhlé zábery Zeme, vyhotovené priamo z Medzinárodnej vesmírnej stanice ISS.

zdroj: techbox.dennik.sk , letemsvetemapplem.eu

(Visited 79 times, 1 visits today)

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *