Svetadiel, na ktorý sa väčšina z nás pravdepodobne nikdy nepozrie. Antarktída už od svojho objavenia priťahuje zrak ľudí po celom svete. Nehostinné tvrdé podmienky a nedotknuteľnosť arktickej prírody robia z tohto miesta jedno z najkrajších kútov sveta, kam zavíta len málokto. Fotografom z NASA sa však podarilo vyhotoviť zopár dychberúcich záberov zachytávajúcich čaro tejto zamrznutej prírody.

Najchladnejší, najhornatejší, najjužnejší a najveternejší kút našej Zeme, ktorý je až z 90% pokrytý ľadom. Aj takto by sme mohli charakterizovať tento svetadiel. Vďaka washingtonskej zmluve o Antarktíde, je tento kontinent od roku 1959 nedotknuteľný, čo znamená že nikomu nepatrí a ani patriť nebude. Antarktída je tak posledným skutočným rajom, ktorý nestihla ešte zničiť ľudská ruka.  Kontinent je označený za neutrálne pásmo, kde sa nemôže vyvíjať vojenská technika a nesmú sa konať jadrové skúšky alebo skúšky zbraní. Táto zmluva chráni aj živočíchy a zakazuje lovenie tuleňov a veľrýb. Prirodzene ochraňuje aj faunu. Vďaka tomu si tu príroda môže robiť, čo chce. Neraz tak ukáźe svoju silu, ale i krásu a čaro.

Jediný obyvatelia sú vedci

Na Antarktíde žije aktuálne okolo 5 000 vedcov, vo viac ako 70 výskumných staniciach. Sú to vlastne aj jej jediný obyvatelia, keďže kontinent nie je obývateľný. Práve výskumníkom z výskumného centra NASA sa podarilo zachytiť viacero záberov z každodenného života v arktickom svete, ktoré naplno ukazujú, čoho je príroda skutočne schopná.

(Visited 142 times, 1 visits today)

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *