Prinášame vám zopár jednoduchých oporných bodov, ktoré vám pomôžu a uľahčia vašu cestu za úspechom a poznaním. Áno, možno sa s podobnými vecami stretávate deň čo deň, avšak ak sa jedná o hodnotné myšlienky, nikdy nie je na škodu si ich minimálne pripomenúť. Ak ste samozrejme o nich už predtým nepočuli alebo na ne pozabudli, tak je doslova vašou povinnosťou si tento článok prečítať ;P Veríme, že si každý nájde a zoberie to svoje…

Pýtajte sa prečo

Jednou z najdôležitejších faktorov je poznať zmysel danej veci. Prečo sa chcete vzdelávať? Chcete si rozšíriť svoj obzor, spoznať nových ľudí, zlepšiť svoju aktuálnu finančnú situáciu, vzťah alebo niekomu pomôcť? Vaša odpoveď sa bude odvíjať v závislosti od toho k akej z týchto tém inklinujete. Od sily vášho „prečo“ bude následne závisieť dávka vašej vytrvalosti. Zvolenej témy sa držte ako dopravnej značky ukazujúcej smer vašej vlastnej cesty. Len tá vás v prípade výberu možností dokáže na nej udržať.

Musíte máť cieľ

Ak vo svojom živote túžite iba po novom rozhľade, je úplne v poriadku ak sa venujete viacerým veciam naraz. Ak sa však chcete stať na danú oblasť expertom, neprestávajte sa sústrediť a venujte tejto oblasti všetko vaše úsilie. Stanovte si svoje priority a rozdelte si ich na čiastkové ciele. Tie vám zabezpečia ich postupné dosahovanie a pomôžu vám v boji s prokrastináciou.

zdroj: pixabay.com

Oči majte stále otvorené

Príležitosti sú všade okolo nás. Jediné, čo musíte spraviť je opusiť vašu každodennú rutinu a urobiť krok vpred. V dnešnom online svete máte nekonečne veľa možností inšpirovať sa príbehmi tých najlepších. Už ste sa pokúsili do internetového prehliadača zadať podnik alebo osobnosť, ktorá je vo vašej vybranej téme úplne top? Tak jednoduché, danú osobu alebo spoločnosť môžete ihneď začať sledovať na tých najrôznejších sociálnych sieťach a priblížiť si všetky ich návyky vďaka, ktorým sú v danom obore úspešní. Pokiaľ už pracujete, tak možnosti vzdelávať sa viete nájsť aj priamo vo vašej organizácii, stačí sa len pýtať.

Hlavne pravidelne

Keďže osobnostný rozvoj nemožno zaradiť medzi udalosti, ktoré sú vo vašom živote urgentné, ľahko sa môže stať, že ho budete počas náročnejších dní odkladať a po mesiaci zistíte, že ste ostali stáť na rovnakom mieste. Dôležitá je práve vlastná iniciatíva a schopnosť rozlišovať a kategorizovať veci podľa ich dôležitosti. Ideálne je vymedziť si každý deň presný čas, ktorý venujete vzdelávaniu a učeniu sa nových vecí. Len systematickým, pravidelným a hlavne dlhodobým učením sa z vás môžu stať experti.

zdroj: pixabay.com

Majte okolo seba tých správnych ľudí

Aj vo vašom meste sa môžu konať tie najrôznejšie podujatia a konferencie. Ak nie priamo v tom vašom, tak vycestujte, stojí to za to! Môžete ich objaviť napríklad na www.meetup.com. Na základe aktuálnych trendov sme sa už aj na Slovensku dočkali mnohých coworkingových centier, ktoré bývajú často miestom pre odborné prednášky a stretnutia. Ak sa oblkopíte ľuďmi s podobnými záujmami, bude pre vás ďaleko jednoduchšie držať sa vášho záväzku, nacházať novú inšpiráciu a rozširovať si svoje portfólio o nové kontakty. Pamätajte, ste priemerom piatich ľudí, s ktorými sa stretávate a trávite svoj čas.

Postačí aj málo

To že do vzdelania je potrebné investovať veľa peňazí je už dávno len mýtus. V dnešnej dobe sa môžete dostať k poznatkom svetovej úrovne z pohodlia vlastného domova, rýchlo a lacno. Webstránky ako coursera.org, edx.org, udacity.org ponúkajú dokonca kurzy tých najlepších svetových univerzít a to úplne zadarmo. Netvrdíme, že sa ku kvalitným veciam viete dostať vždy len zadarmo. Niekedy je potrebné zvážiť aj väčšiu investíciu, avšak pokiaľ je to pre vás relevantné, nie je čo ľutovať. Ďalším skvelým zdrojom poznatkov sú samozrejme knihy, sociálne siete a iné. V prípade, že sledujete Youtube videá, čítate knihy alebo ste súčasťou nejakého kurzu, robte si prehľadné a systematické poznámky. Existuje viacero dôvodov prečo áno. Vypočutú a napísanú informáciu si jednoduchšie zapamätáte a k poznámkam sa môžete vždy vrátiť. Zaujímavé prednášky, reportáže a rozhovory na počúvanie ponúkajú aj aplikácie ako SoundCloud či Apple Podcasts.

(Visited 95 times, 1 visits today)

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *