Poznáte portál Learn2Code? Ide o slovenský vzdelávací portál, vďaka ktorému sa môžete aj vy naučiť programovať, tvoriť modernú grafiku, pochopiť základy fotografovania či online a social marketingu. Skrátka portál, vďaka ktorému si môžete nájsť prácu a zmeniť tak svoj život k lepšiemu. No ako tento portál vznikol a ako sa dvaja zakladatelia vôbec rozhodli založiť niečo takéto?

Radovan Debnár – co-founder

Môžeme začať priamo od začiatku – čo vy a škola? Akým ste boli študentom?

R: Ja som ako na strednej dosť trpel 😀 Dúfam, že to nebude čítať moja triedna učiteľka. Chodil som na klasické gymnázium, kde je fakt kvantum vecí, ktoré sa treba naučiť, keďže nám aj vraveli aby sme denne tak 2-3 hodinky obetovali príprave a to pre mňa z časového hľadiska neprichádzalo do úvahy. Čo malo za následok aj menší úpadok môjho priemeru a známky neboli najlepšie. Internet som v tej dobe ešte vôbec neriešil. Viem že začali prvé webové stránky, no až v 4. ročníku si môj spolužiak kúpil knihu html a php, a až vtedy som sa začal tým viac zaoberať a čítať o tom knihy. A spomínam si, keď vyšla prvá kniha CSS a to vtedy ešte nikto nevedel, že čo sú to vlastne cascading style sheets, tak vtedy som si vlastne uvedomil, že internet je niečo nové a zaujímavé a začal sa tým ešte viac zaoberať. Na výšku som sa vybral na Ekonomickú, no možno keby som sa začal tým programovaním zaoberať v druháku, tak skončím niekde na nejakej Informatike. Síce som sa aj hlásil na jednu informatickú školu, no napokon som si zvolil ekonomickú. Vedel som že nejaký „hard-core“ programátor nebudem, že nie som taký typ človeka ale technológie ma fakt bavili.

Marián Kristeľ – co-founder

M: Ja som to mal v podstate také isté. Na strednú som chodil na obchodnú akadémiu, keďže ma bavila hlavne matika. Vždy to však záleží od daného učiteľa, či vie tých študentov namotivovať a ako im dokáže učivo predať. A mali sme ako predmet aj informatiku, ale bola to väčšinou užívateľská informatika – Word a Excel. Preberali sme napríklad MS Office alebo taký Pascal 😀 Skúšal som spraviť aj stránku ale to bolo ešte vo Frontpage-i od Microsoftu, čo už si asi mladší čitatelia nebudú pamätať. Nikdy som však tie stránky nepublikoval, skôr som sa len s tým doma hral. Ale k počítačom som mal vždy blízko.

Čo vaše známky? Patrili ste k bifľošom či ste občas doniesli aj za 5?

R: Tak ako som už spomínal, moje známky sa čoraz viac horšili a dostával so za 3, niekedy aj 4ky … tam som už úplne rezignoval, proste čo mňa nebavilo, tak tomu som vôbec nevenoval pozornosť. Ja som to potom vždy zachraňoval, aby som to nejako dal a vylepšil. Normálne môžem priznať, že som mal stále horšie a horšie známky a hovorím, že kebyže mám 5 ročné gymnázium, tak ja už v piatom ročníku prepadnem 😀 Takže nebol som moc dobrý žiak.

M: Ja som bol podstatne lepší žiak 😀

Marián Kristeľ – co-founder

Mali ste na škole aj prax? Alebo ste si prácu hľadali aj vo voľnom čase?

M: Vždy to na strednej bolo len o teórií. Síce sme raz za rok išli niekam do firmy alebo na nejaký úrad na prax, ale vždy sa nám dostali len také povrchné informácie a nepreberali sme už samotnú prácu do hĺbky.

R: Popri škole som nejako nepracoval, aj keď som mal popri škole na nejakých pár mesiacov nejaký job, aby som vedel, ako funguje nejaký finančný management v praxi. No na druhej strane som zas dosť športoval, takže som aktívne dennodenne chodil na tréningy a na nejaké projekty popri práci som tak nemal čas.

Ako a kedy presne vznikla myšlienka samotného projektu L2C?

L2C sme založili asi pred 5 rokmi. Prvý kurz sa konal niekedy v marci 2013. Celé to vzniklo v podstate ako vzdelávací projekt, keďže my sme tiež boli takí nadšenci nových technológií a startupov a hľadali sme nových programátorov, aby sme vytvorili nejaký startup. Ale keďže programátori boli vtedy dosť nedostupní a celkovo tie náklady, ak by sme si zvolili nejakú firmu, by boli katastrofálne vysoké pre nás, tak sme si povedali, že poďme založiť niečo, kde sa niekto môže tieto veci naučiť. Prvý bol teda taký trojmesačný kurz, ktorý bol spojený aj s workshopom, kde sa pracovalo na menších projektoch, ktoré sa potom na záver aj prezentovali pred porotou na tzv. Demo Day. Na základe tohto kurzu, keďže naň boli od študentov dobré ohlasy a chceli ďalšie kurzy na rôznorodejšie témy, vznikali nové a nové kurzy. Kurzy sme v tom čase organizovali len v Bratislave a niektorí ľudia dochádzali na kurzy aj 3-4 hodiny z iných kútov Slovenska a tak sme sa rozhodli rozšíriť aj do iných miest. Keď sme zistili, že dopyt je teda naozaj veľký, rozhodli ísť tou cestou online kurzov, ktoré bude mať k dispozícií každý a môže študovať z pohodlia domova.

Radovan Debnár – co-founder

Programovaniu a dizajnu sa na Slovensku moc nerozumie a často sa teda podceňuje. Aký máte na to názor?

R: Myslím si, že sa to časom zmení a tí ľudia sa budú viac vzdelávať a budú tomu viac chápať. Ja to teraz prisudzujem tomu, že niekto príde do digitálnej oblasti a chce si nechať vypracovať nejaký projekt alebo webstránku a niekto mu dá ponuku na 200-300€, a to je práve to, čo ho presvedčí a toho programátora si vyberie. Ale že toho človeka už za dva mesiace nie je, že mu nemá kto spraviť kvalitný support webu a nebude web presne fungovať a budú tam chyby, tak to je už druhá vec. Nakoniec ten zákazník stratí čas, príde o peniaze a aj tak si to bude musieť dať niekomu spraviť poriadne. Je to tak povediac kontraproduktívne. Niekedy je tá nízka cena varovným signálom. No ľudia si to neuvedomujú a až keď sa popália zistia, že dali niekomu spraviť webku za 300€, zabili s tým rok času, nemajú nič, ani biznis, ani web … a takto kebyže dá niekomu 2 000€, tak má zákazník aj kvalitný web/aplikáciu či dizajn, aj poradenstvo, dokážu ho usmerniť, dostane kvalitný produkt. Ja si myslím, že nízka cena v týchto veciach je varovný signál.

Stretli ste sa niekedy s tým, že vám ľudia povedali, že sú vaše kurzy drahé?

R: To jasné 😊 To sa samozrejme vždy stane. Podľa mňa ešte nikto nevytvoril službu, na ktorú by prišli všetci zákazníci a povedali by že to je také lacné a také super. Väčšinou sa to tak stane. No treba nájsť taký ten zdravý pomer – aj tá cena je únosná aj pre firmu, aj zákazníka a samozrejme to musí odpovedať aj tej kvalite. Nemôže byť premrštená cena a vybásnený produkt a človek si to objedná a potom je nešťastný, že neboli splnené jeho očakávania. Ak to však je dobre nastavené, že ten produkt zodpovedá tomu, čo môže zákazník očakávať tak to funguje. Inak sa môže stať, že sa zákazníci nevracajú alebo že vznikajú zlé recenzie.

M: Ľudia nám niekedy písali, že prečo by mali platiť za kurzy, veď to isté je aj napríklad na wikipédií či W3schools a iných portáloch 😀 Samozrejme, majú pravdu, no naše kurzy formou videí sú efektívnejšie, kvalitnejšie a ucelenejšie ako hľadanie si informácií na internete z nespočetného množstva zdrojov. Aj keď aj to jeden zo spôsobov, ako sa naučiť programovať, ale to je vec názoru. Tí ktorí si naše kurzy zaplatili sú spokojní.  Výborným benefitom je určite aj to, že kurzy sú v slovenčine.

(Visited 196 times, 2 visits today)

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *