Odpad. Problém, ktorým sa zapodieva čoraz viac ľudí. A právom. Ľudstvo produkuje enormné množstvo plastového odpadu, ktorý tvoria použité tašky, sáčky a iné obaly. Niektorí ľudia sa tak poslednou dobou snažia vymyslieť alternatívu. No to, čo sa nepodarilo iným, sa podarilo mladej poľskej študentke. Ako absolventskú prácu totiž vytvorila organický obalový materiál.

Reč je o poľskej študentke menom Roza Janusz. Tá stojí za vytvorením Scoby – ekologickej alternatívy k plastovým obalom. Ide o baliaci materiál, ktorý vzniká na princípe kombuchy. Kombucha (Kombuča, čajová huba) je rôsolovitá hmota, vytvorená masívnym objemom kvasiniek. Počas kvasného procesu sa vytvárajú viaceré prospešné látky pre človeka. Takto vytvorená organická membrána môže byť použitá na skladovanie rôznych potravín, napríklad semienok, orieškov alebo dokonca šalátu. Tento obal je vytvorený a slúži úplne s nulovým odpadom. To znamená, že je biologicky rozložiteľný a dokonca sa po použití môže tiež spotrebovať.

Mladá študentka tento projekt vytvorila ako svoju absolventskú prácu na School of Form v Poznani. Chcela tak pomôcť poľnohospodárom pestovať obaly s nulovým odpadom. Pomocou baktérií a kvasiniek SCOBY (Synbiotic culture of bacteria and yeast) túto rozložiteľnú membránu vytvára v plytkej nádobe. Po asi dvoch týždňoch pridávania cukrov a iného poľnohospodárskeho odpadu, kvôli kvaseniu materiálu, vzniká na jeho povrchu membrána. Tá sa potom zoberie a môže sa použiť napríklad na uskladňovanie potravín.

zdroj: inhabitat.com

„Scoby sa pestuje nielen na výrobu obalov, aj ale kvôli hodnotnému vedľajšiemu produktu, ktorý je v závislosti od koncentrácie buď umelé hnojivo alebo probiotický nápoj,“ hovorí Roza Janusz. Vzniknutý priesvitný materiál je ľahko tvarovateľný a môže sa teda jednoducho prispôsobiť potravinám a tak sa zabráni ich znehodnoteniu. Vďaka nízkemu pH má aj dlhú trvanlivosť. Materiál dokonca dokáže absorbovať chuť potravín, ktoré sú v ňom uskladnené. Roza plánuje preskúmať rozšírenie tohoto baliaceho materiálu a predložila svoj nápad aj na cenu Golden Pin Concept Design Award 2018.

(Visited 76 times, 1 visits today)

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *