Najnovší prieskum Slovenskej sporiteľne ukázal, že už 6-ročný školák dostane svoj prvý mobilný telefón. A čím sú žiaci a študenti starší, tým rastie aj vreckové. Koľko dostávajú mladí Slováci?

Už žiaci prvého stupňa základnej školy dostávajú priemerne 14 eur na mesiac. U žiakov druhého stupňa suma vyskočila na 27 eur a u stredoškolákov je to suma 78 eur. A načo vlastne školáci míňajú peniaze?

Malí školáci svoje peniaze väčšinou míňajú na hračky, sladkosti, ale aj na počítačové hry. Školáci druhého stupňa minú peniaze na zábavu s kamarátmi, a okrem toho aj na topánky a oblečenie. Čo je výborné je to, že jedna tretina žiakov si svoje peniaze odkladajú a stredoškoláci si peniaze šetria na leto, auto alebo na vlastné bývanie.

„Medzi regiónmi a veľkosťou miesta bydliska nie sú výrazné rozdiely, i keď o niečo väčší príjem majú deti a ľudia na západe a vo väčších mestách,“ priblížila analytička sporiteľne Lenka Buchláková.

zdroj: pexels.com

Peniaze ako odmena či dar

Samozrejme, najčastejšie školáci peniaze dostávajú od svojich rodičov formou vreckového, alebo za domáce práce.  Druhým zdrojom, ktorý každý z nás pozná, je dostávanie peňazí od starých rodičov. Uviedlo to 60 % detí a mladých. „Takmer všetky deti na základnej škole dostávajú svoje vreckové v hotovosti,“ doplnila Buchláková. A čo raz viac mladých ľudí má založený účet v banke, ale ja stále nemám. „Kým súčasní pracujúci si účet zakladali zväčša po osemnástom roku, až 82 % dnešných stredoškolákov už účet má,“ uviedla Buchláková.

Čo sa týka mobilných telefónov, ukázalo sa, že na prvom stupni ho má 65% školákov, na druhom stupni 95% a na strednej škole ho ma každý. Možno by sme sa mohli inšpirovať Francúzskom, kde mobily v školách zakázali.

zdroj: cas.sk
(Visited 231 times, 1 visits today)

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *