Boli časy, keď mestskými ulicami znelo cválanie koní a hrkanie vozov. Po industriálnej revolúcií zas začali v uliciach odznievať prvé hukoty automobilových motorov. A to pretrváva doteraz. Len v masívnejšom počte. Zmena však nie je ďaleko. Do roku 2040 sa predpokladalo, že 35% svetových automobilov bude poháňaných elektrickou energiou. Aktuálne sa tento plán zdá byť splniteľným. Aké by to teda bolo, ak by po cestách jazdili len ekologické autá poháňané elektrinou? 

Koľko to zmení náš svet? Mohli by elektrické autá zachrániť našu planétu? Zlepší sa naše zdravie? 

Trošku sa pozrieme na aktuálne štatistiky. Ak si vezmeme napríklad také USA, tak v roku 2017 boli emisie CO2 v tejto krajine najnižšie od roku 1992. Bolo to presne 5,1 miliardy metrických ton. Takže stále je čo zlepšovať. Pri autách a nákladných autách s fosílnymi palivami, ktoré predstavujú takmer 30% amerických emisií uhlíka, vedci, odborníci a inovátori poukazujú, že elektrický pohon je tým správnym smerom, akým sa má krajina uberať.

Dá sa to vôbec?

Elektrické vozidlá sú až štyrikrát výkonnejšie ako vozidlá poháňané plynom. Znamená to, že keby všetci v USA vymenili svoje vozidlo za elektromobil, emisie CO2 krajiny by sa okamžite znížili o prinajmenšom o 8,4%.

Musíme uznať, že by to nebola ľahká výmena. Hlavným problémom je cena. Dnešné elektrické vozidlá sú v priemere o 15 000 eur drahšie ako väčšina ostatných vozidiel na trhu. Využívanie len elektromobilov by malo znateľný dopad aj na spotrebu energie. Podľa odhadov by sa spotreba elektriny zvýšila o 29%. Ak si to však porovnáme s ekologického hľadiska, zmena by stále mala zmysel.

V posledných rokoch sa čoraz viac krajín obracia na výrobu obnoviteľnej energie.

Elektromobily sa neustále vyvíjajú. Automobilové spoločnosti ako Toyota, Nissan, Tesla či po novom aj Jaguár majú v blízkej dobe predstaviť svetu elektrické modely, ktoré budú pre ľudí viac dostupnejšie. Cenovo by sa autá mohli pohybovať na hranici 30 000 eur, ktorá by bola pre mnoho ľudí prijateľnejšou. Postupným vývojom by sa aj predlžoval dojazd a výdrž batérií, ako aj ich rýchlejšie dobíjanie. Využívaním elektrických áut by sa zlepšila situácia so skleníkovým efektom. Vieme, že aj výroba elektriny nie je úplne najekologickejšia, ako aj výroba batérií a podobných komponentov. Stále by však tento prechod na elektromobily vyšiel ekologickejšie a zdravšie.

zdroj: pexels.com

Emisie zabíjajú

Nie veľa ľudí vie o tom, že nadmerné emisie spôsobujú smrť niekoľko stoviek tisícom ľudí po celom svete. V Amerike každoročne zomiera na ochorenia spôsobené emisiami z automobilov viac ako 50 000 ľudí. Využívanie elektromobilov tak môže v určitej forme ušetriť milióny nákladov na zdravotnú starostlivosť a zachrániť státisíce.

Ďaleká budúcnosť

Nebudeme si klamať. Výmena aspoň 80% všetkých áut za elektromobily potrvá prinajmenšom ešte niekoľko desiatok rokov. K tejto udalosti sa však neustále približujeme. Predaj elektrických vozidiel sa každoročne zvyšuje o 60%. Elektromobily sa stávajú pohľadnejšie, inovatívnejšie a hlavne cenovo dostupnejšie. Prvé autá na elektrinu mali dojazd niekoľko desiatok kilometrov a batérie sa nabíjali niekoľko desiatok hodín. V dnešnej dobe môžete elektromobilom prejsť na jedno nabitie viac ako 3 stovky kilometrov a nabitie vám pri rýchlych nabíjacích staniciach zaberie 2-3 hodiny.

Tak čo, vymenili by ste svoje auto za elektro? 🙂

zdroj: insh.world
(Visited 166 times, 1 visits today)

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *