Ak sa opýtate akéhokoľvek cudzinca, kto je Peter Sagan, s najväčšou pravdepodobnosťou vám bez váhania odpovie správne. Dnes síce záverečnú etapu nevyhral, no na tohtoročnej Tour sa mu podarilo získať už v poradí 6ty zelený dres, ku ktorému pridal aj 3 etapové víťazstva. No ako vyzeral jeho život pred Tour de France?

Miesto, kde sa učil bicyklovať

Peter sa narodil v roku 1990 a je rodák zo Žiliny. V tomto meste sa učil aj po prvýkrát bicyklovať. Možno by ste to nepovedali, ale Peter začínal s kopačkami na trávniku. So športovou cyklistikou začal jeho brat Juraj. Peter tak futbalovú loptu vymenil za bicykel a už ako 7- ročný zvíťazil vo svojej kategórii, v žilinskom lesoparku. Tak v cyklistike pokračoval.

zdroj: interez.sk

O dva roky na to začal trénovať v Cyklistickom spolku. Počas detstva sa venoval horskej aj cestnej cyklistike. Už vtedy, ľudia vedeli, že je talentovaný. Počas juniorskej kariéry ako 16-ročný prekvapivo zvíťazil v Českej republike.V štvor-etapových pretekoch zdolal všetkých o dva roky starších súperov. V tom istom veku sa presadil na Majstrovstvách Slovenska juniorov, kde sa umiestnil na treťom mieste. No na to už o rok, bezkonkurečne zvíťazil s náskokom cez 7 minút.

zdroj: interez.sk

Štart vo svetovej cyklistike

Peter Sagan s pribúdajúcim vekom, nebol stále jednosmerne orientovaným cyklistom. Bud súťažil v horských alebo cestných pretekoch. Už v tom čase sa možno mohol Peter jazdiť s profesionálmi. No s Patrickom Lefévre, šéfom tímu OPQS, sa nedohodol. Po čase sa Peter pripojil k tímu Liquigas (dnes Cannondale Pro Cycling). Patrick Lefévre tak mohol ľutovať to akú chybu urobil.

zdroj: interez.sk

Superschopnosti

Široké zameranie Petra Sagana počas juniorskej a v začiatkoch profesionálnej kariéry predznamenali, že sa Slovensko môže pýšiť azda najvšestrannejším cyklistom planéty. Okrem toho má však Peter aj jednu „superschopnosť“. Lekári z tímu Cannondale hovoria, že dokáže rýchlejšie ako ostatní športovci odbúravať kyselinu mliečnu a naplno dokáže jazdiť asi o pol minúty dlhšie ako ostatní jazdci. Spolu s talentom, tréningom, technikou a vytrvalosťou tak vznikol svetový fenomén v podobe Petra Sagana.

zdroj: interez.sk

Prezývky, Terminátor či Rambo

Za svoju doterajšiu profesionálnu kariéru si Peter medzi ďalšími jazdcami i medzi verejnosťou vyslúžil niekoľko prezývok. Hneď prvú dostal počas svojej profesionálnej premiéry na počas podujatia UCI Pro Tour v Austrálii v roku 2010. Peter vtedy tesne pred koncom 2. etapy nepríjemne spadol a jeho ošetrenie si vyžiadalo celkom 18 stehov. Na druhý deň však v pretekoch pokračoval, skončil štvrtý a medzi súpermi si vyslúžil prezývku Rambo. Počas nasledujúcich rokov mu však ľudia hovorili aj Terminátor, Forrest Gump, Hulk či dokonca Higgsov bozón.

zdroj: interez.sk

Spoznáva svet

Profesionálna cyklistika neotvorila Petrovi dvere len do sveta športu, ale i do neraz exotických krajín. Peter trénoval napríklad aj v Himalájach. Navštívil exotický ostrov Curacao, kde si zaplával s delfínmi. V Japonsku vyskúšal presedlať na sumo a vyskúšal si i japonské MotoGP.  Spolu s Fernandom Alonsom si zajazdil aj na okruhu Formule 1. Okrem toho navštívil i surferský raj Austráliu, Malajziu, Thajsko či Kambodžu.

Stávka o auto

O tom, že Peter je šoumen a človek, ktorý sa ani pred kamerami a zrakmi celého sveta nemusí hrať na niekoho kým v skutočnosti nie je, nás presviedča pravidelne. Medzi jeho prvé výstrelky patrila stávka so šéfom tímu Cannondale pred Petrovým prvým vystúpením na Tour de France v roku 2012. Peter vtedy vedeniu prehlásil, že na podujatí získa minimálne dve etapové víťazstvá a zelené tričko. Práve tak sa zrodila stávka s prezidentom tímu Paolom Zanim o luxusné Porsche, na ktorom sa po pretekoch Peter prevážal. Vyhral totiž tri etapy a skutočne získal zelené tričko.

zdroj: interez.sk

Prepísal národnú i športovú históriu

Peter Sagan patrí medzi najúspešnejších športovcov histórie Slovenska a nepochybne robí dobre meno krajine. Peter Sagan po tohtoročnej Tour de France obhájil po šiestykrát zelený dres a zvíťazil v troch etapách.

 

zdroj: interez.sk
(Visited 170 times, 1 visits today)

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *