Rím, večné mesto, to nie je len Koloseum a Fontána di Trévi. Je to metropola plná histórie, umenia, jedinečnej architektúry, ktorú obdivuje viac ako 15 miliónov turistov ročne. Zo Slovenska sa sem dostanete priamo vlakom z Viedne alebo pohodlne lietadlom z Bratislavy, pričom ceny leteniek sa pohybujú okolo 50€ v letných mesiacoch.

Koloseum

Najznámejšou pamiatkou mesta je nepochybne táto dominantná stavba. Cisár Vespasianus vydal rozkaz na jeho vybudovanie v roku 72 a bol dokončený v roku 80 počas vlády cisára Tita.

Koloseum pôvodne slúžilo ako dejisko rôznych hier a zápasov. Bolo miestom, kde sa odohrávali rôzne súboje, neskôr miestom zápasov s divými zvieratami.

V súčasnosti sa zo stavby zachovali 2/3, pričom poškodenia stavby zapríčinili silné zemetrasenia a rozkrádanie materiálu v 15. storočí. Aréna má obvod viac ako 0,5 km a jej výška dosahuje 48 metrov.

 

Forum Romanum

Alebo aj Rímske fórum je obdĺžnikové námestie obklopené zvyškami známych antických budov. V antike bolo po stáročia centrom Rímskej ríše. Nachádzali sa tu trhy, svätyne, súdne dvory aj miesta, kde sa stretávali občania.

Po páde Rímskej ríše sa na fórum postupne zabudlo, neskôr bolo úplne pochované pod zásypom hliny.

 

Pamätník Vittorio Emanuelle II.

Nachádza sa v centre Ríma, blízko Forum Romum. Je to veľkolepý pamätník žiariaci svojou bielosťou  do celého okolia.

Na jeho výstavbu použil architekt Guiseppe Sacconi biely mramor, ktorý údajne nikdy nestmavne.

Bol slávnostne otvorený pri príležitosti 50-teho výročia zjednotenia Talianska v roku 1911. Vittoriano, ako ho domáci nazvali, má šírku 135 metrov a výšku 70 m.

 

Panteón 

Je najzachovalejšia antická stavba, ktorá je o celé storočie staršia než slávne Koloseum. Vzhľadom na svoju jedinečnosť a históriu je najvyhľadávanejšou pamiatkou Ríma.

Pri pohľade na Panteón návštevníka zaskočí určitá architektonická rozličnosť dokazujúca viaceré etapy výstavby. Vo vnútri sa nachádzajú hrobky známych panovníkov, poradcov aj svätcov.

 

 

Bazilika svätého Petra

Štát v štát. to je Vatikán, ktorý nájdeme uprostred Ríma s rozlohou 0,44km². Vo Vatikáne stojí najslávnejšia bazilika. Je sídlom pápeža, všeobecne uznávaným a rešpektovaným centrom katolíckeho kresťanstva. O jej dôležitosti, nielen ako sakrálne stavby, ale aj významnej historickej pamiatky, svedčí obrovský záujem státisícov veriacich aj turistov z celého sveta.

Pred chrámom je krásne námestie, kde si môžete oddýchnuť a pokochať sa krásou či pokojom tohto miesta.

 

Fontána di Trevi

Najznámejšia fontána Ríma sa nachádza na námestí Piazza di Trevi.

Bernini, ktorý fontánu navrhol, si dal na jej vzhľade záležať a zostrojil ju do najmenších detailov. Dominantou fontány je socha Neptúna stojaca na jej vrchu, obklopená kaskádou so sochami.

Každú noc vyberú z tejto fontány do 3000€ v minciach, ktoré tam počas dňa nahádzali turisti so želaním vrátiť sa späť a znovu sa pokochať jej krásou. Peniaze putujú charite na pomoc chudobným v Ríme.

Okrem tejto fontány sa v Ríme nachádza ďalších 270.

 

Anjelský hrad

Výstavba hradu sa začala v roku 130 pred naším letopočtom. Hrad je nezvyčajného kruhového tvaru s hradbami vysokými 15 metrov.

Podľa legendy sa tu pápežovi Gregorovi Veľkému zjavil archanjel Michael ako predzvesť konca morovej epidémie v Ríme. Pápež dal následne postaviť na hrade sochu anjela.

V hrade sa teraz nachádza múzeum, v ktorom sa návštevníci môžu dozvedieť viac o histórií hradu.

(Visited 248 times, 1 visits today)

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *