1. Múzeum nepodarených vzťahov, Záhreb, Chorvátsko

Toto divné ale čarovné múzeum bolo založené dvoma Záhrebskými umelcami, bývalým párom. Po rozchode začali vtipkovať o tom, ako by ako poctu svojmu vzťahu mali vytvoriť múzeum. A tak sa aj stalo.

Kôpka spomienok prerástla v obrovskú kolekciu. O múzeu sa začalo hovoriť, a zlomené srdcia z celého sveta sa rozhodli darovať veci. Výstavy napríklad obsahujú „nástroj na terapiu“ (sekeru), ktorú darujúci používal na rozbíjanie vecí podvádzajúceho partnera alebo krikľavo oranžové nohavice, ktoré mužovi darovala jeho bývalá priateľka.

 

  1. Múzeum chlebovej kultúry, Ulm, Nemecko

Či už ide o teplý praclík alebo výborný tmavý chlieb, Nemci pečivo milujú. Toto múzeum založili dvaja muži, ktorý pred otvorením ich prvej permanentnej výstavy v roku 1960 pracovali v pekárenskom priemysle.

Čoskoro sa stalo múzeom, ktoré momentálne vedie charitatívna spoločnosť.  Návštevníci si môžu pozrieť fascinujúce pekárenské pomôcky, obdivovať umenie súvisiace s chlebom a taktiež sa môžu dozvedieť info o tom, aký je chlieb dôležitý.

  1. McDonaldove Big Mac múzeum, Pensylvánia, USA

Rozmýšľal si už niekedy o pôvode tvojho Big Macu? Nie, nikto z nás nerozmýšľal, ale v prípade, že chceš vedieť, kde to všetko začalo, tak je toto múzeum práve pre teba.

Múzeum Big Macov v Pensylvánii bolo založené Jimom Deligattim – človekom, ktorý otvoril prvý McDonald Pensylvánii. Taktiež vymyslel Big Mac, vec, ktorá sa ako prvá začala v jeho reštaurácii predávať v roku 1967. A stála len 45 centov.

  1. Múzeum psích obojkov, Kent, Anglicko

Dnešní psi to majú jednoduché. Výstavy v tomto fascinujúcom múzeu obsahujú napríklad obojok z 15. storočia, ktorý nosili španielske lovecké psy, aby ochraňovali ich krk od medveďov.  Oveľa elegantnejšie sú dizajnové obojky z obdobia baroku a strieborné, z 19. storočia.

Múzeum bolo založené v roku 1977, keď zberateľka stredovekých vecí, Gertrude Hunt, ukázala svoju milovanú kolekciu 60 obojkov zámku. Momentálne je v múzeu cez 130 exibícií.

  1. Medzinárodné múzeum záchodov, New Delhi, India

Založil ho sanitárny expert doktor Bindershwar Pathak. Toto múzeum je rozdelené do troch častí : staroveké, stredoveké a moderné. Staroveká časť obsahuje napríklad výstavy, súvisiace s prvými vyrobenými záchodmi (Pakistan, 3000 rokov pred našim letopočtom). Na druhej strane, ručne maľované, Rakúske záchodové misy z časti stredovej, sú naozaj dych vyrážajúce.

V modernej sekcii nájdete vysoko výkonné japonské a kórejské toalety, ako aj repliku najväčšieho „toaletového komplexu“ na svete, ktorý môžete nájsť v Maharashtre, v Indii.

  1. Múzeum zlého umenia, Dedham, USA

Väčšina nádher z tohto múzea, by si si nezavesil ani na chladničku, nie to na výstavu. Aj tak sa tu ale nachádza cez 600 diel, ktoré vďaka nemilým komplimentov konečne dostanú čas zažiariť.

Múzeum, umiestnené v starom podkroví príjme iba diela, ktoré sú veľmi zlé na to, aby sa dali ignorovať. Rad za radom zle nakreslených kvetov a príliš pestro vyfarbených portrétov ťa určite uistí v tom, že niečo také by si dokázal nakresliť aj ty sám. Možno dodá aj trochu sebadôvery v tom, že nikto z nás nie je natoľko netalentovaný, aby sa nedostal do múzea.

 

(Visited 119 times, 1 visits today)

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *