Zákaz vstupu nepovolaným osobám! Na svete sú miesta, kde sa len tak ľahko nedostanete. Aj keby ste veľmi chceli, na týchto 5 miest sa dostať nemôžete. Nie legálne. Dôvod je však vcelku jasný. Tieto miesta sú buď príliš nebezpečné, prísne chránené alebo ukrývajú nejaké tajomstvo, označené ako „Top Secret“.

Ostrov hadov, Brazília

Ilha da Queimada Grande, inak nazvaný aj ako „Ostrov hadov“, je malý ostrov, ktorý sa nachádza južne od Sao Paulo. Aj keď toto miesto môže na prvý pohľad vyzerať nebezpečne, opak je pravdou. Na ostrov môžu vstúpiť len vedci a námorníctvo. Ostrov je totiž domovom tisícky hadov. Nie však hocijakých. Žije tu prevažne druh známy ako „žltá zmija“ alebo latinsky- Bothrops insularis, ktorý patrí k najjedovatejším hadom na svete. Môže dorastať do dĺžky 118 cm a okrem tohto ostrova by ste ho nikde inde na svete nenašli. Počas „zlatej éry” ich tu po sčítaní  žilo až niečo cez 4 000 kusov. Časom sa však tento počet zredukoval na polovicu a dokonca im hrozí vyhynutie. Stále sa však odhaduje približne 5 hadov na 1 meter štvorcový. Stretnutiu s hadom by ste sa tak nevyhli. Za „žltú zmiju“ sa na čiernom trhu ponúka okolo 7 – 22 000 dolárov, avšak nie je veľa odvážnych pašerákov, ktorí by na ostrov zavítali. Had totiž produkuje vysoko-toxický jed, ktorý dospelého človeka zabije do 60 minút. V takomto prípade by nepomohla ani protilátka.

zdroj: youtube.com

Jaskyňa Lascaux, Francúzsko

Jaskyňa Lascaux je domovom viac ako 600 paleolitských malieb, ktorých vek sa odhaduje na 20 000 rokov. Vyobrazené sú tu rôzne historické zvieratá a činnosti, ako napríklad lovenie a podobne. Jaskyňu kedysi objavili štyria miestni chlapci v roku 1940. Ihneď po objavení začal výskum a po otvorení jaskyne pre verejnosť v roku 1948 sa na miesto hrnuli davy ľudí. Denne jaskyne navštívilo viac ako 1200 ľudí, čo však viedlo k tvorbe plesní a niektoré maľby začali černieť. Jaskyňu tak v roku 1963 uzatvorili. Aj keď by dnes z tejto jaskyne bola veľká atrakcia, ktorú by si radi pozreli tisíce návštevníkov, práve kvôli zachovaniu malieb je nutné udržovať v jaskyni čisté prostredie. Ide totiž o históriu starú desiatky tisíc rokov. Zaujímavosťou je, že iba 24 kilometrov odtiaľto sa našla známa jaskyňa Cro-Magnon, s nálezom cromagnonského človeka.

zdroj: phaidon.com

Oblasť 51, USA

Toto miesto možno poznáte. Jedná sa o prísne stráženú vojenskú základňu v odľahlej púšti v Nevade, USA. Ja natoľko tajná, že o nej verejnosť nemá skoro žiadne informácie, a tak vznikajú po celom svete rôzne konšpiračné úvahy. Jednou z nich je napríklad úvaha, podľa ktorej sú v Oblasti 51 ukryté mimozemské lode, či dokonca sa základňa má využívať na stretnutia a vyjednávania s mimozemšťanmi. Isté však je, že do tejto základne sa len tak ľahko nedostanete. Aj keby ste sa o to chceli pokúsiť, celé územie základne je označené varovnými značkami, na ktorých je napísané, že obranné zložky môžu používať smrtiace zložky na ľudí, ktorí sa do tejto oblasti pokúsia vniknúť.

Svetová génová banka Svalbard, Nórsko

V dôsledku vojny alebo nukleárnej katastrofy môže nastať, že isté druhy rastlín zaniknú. Čo ak by sme ich chceli opäť obnoviť? V takom prípade pomôže svetová génová banka. Nachádza sa v Nórsku na ostrove Špicbergy. Nachádza sa celá pod zemou, kde ukrýva viac ako 890 000 vzoriek 4 000 druhov semien z celého sveta. Komplex je postavený tak, aby vydržal prírodné katastrofy a bol schopný poslúžiť na obnovenie rastlín, ktoré by boli vyhynuté. Možno sa to zdá príliš futuristické, no nie je. Len nedávno génová banka poskytla Sýrií dôležité druhy rastlín, ktoré boli tamojšou vojnou vyhubené. Svoje miesto v banke má vytvorené aj Slovensko, ktoré tam môže mať uložených až 50 000 vzoriek.

Vzorky sú zmrazené na teplotu -17°C a vyžadujú si odborné zachádzanie. Ak teda nie ste vedec, do tejto banky sa tak jednoducho nedostanete. Platia tu prísne bezpečnostné pravidlá. Nenadarmo sa jej hovorí aj ako „posledná záloha“.

zdroj: theverge.com

Vatikánsky tajný archív, Vatikán

Srdce Vatikánu. Obrovský archív s dĺžkou 53 metrov ukrýva rôzne relikvie, spisy a tajné dokumenty, ktoré sú staré aj 12 storočí. Archív je však prísne tajný a do útrob sa doteraz podarilo preniknúť len desiatkam vyvolených. Ak vám Vatikán neudelí špeciálnu výnimku, do archívu sa nedostanete. Preto je Vatikánsky tajný archív obľúbenou témou rôznych konšpiračných teórií.  Podľa niektorých teórií sa v archíve skrývajú dôkazy o mágií, mimozemšťanoch či presnom dátume apokalypsy. Niektorí sa dokonca domnievajú, že sa v archíve nachádza Chronovisor, šikovné zariadenie, ktoré umožňuje používateľom prezerať minulé alebo budúce udalosti a údajne ho postavil taliansky kňaz a vedec, otec Pellegrino Maria Ernetti, aby mohol byť prvým svedkom Kristovho ukrižovania.

(Visited 235 times, 1 visits today)

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *