Pravdepodobne si si už stokrát povedal, že musíš začať viac čítať. Keď si ale študent, ktorý má preplnený program, tak je času na to, aby si si vzal do ruky knihu stále menej. Na druhej strane, je to cieľ, do ktorého sa oplatí investovať. Pravidelné čítanie z teba do konca môže urobiť pokojnejšieho a viac empatického človeka.

1. Vyber si konkrétnu knihu

Koľko kníh chceš prečítať? Ako rýchlo ich chceš prečítať? Urči si špecifické čísla, aby si dokázal ľahšie sledovať tvoj progres.  Goodreads je dobrý nástroj, ktorý ti pomôže orientovať sa v tom čo čítaš a pomôže ti nastaviť tvoj čítací cieľ. Taktiež túto appku môžeš prepojiť s facebookom a tak napríklad čítať spolu s priateľmi.

2. Urči si miesto, na ktorom sa ti najlepšie číta

Vyber si izbu, v ktorej je čo najmenší ruch. Nájdi pohodlné kreslo, najlepšie blízko okna alebo lampy. Najdôležitejšie je, aby si knihu v procese čítania veľmi nezapotrošil. Skús ju dať niekam, kde ju budeš stále vidieť, aby si na ňu po čase nezabudol.

Coffee Break Reading Travel Book Lifestyle Concept

3. Urči si čas, ktorý tomu chceš venovať

Urči si nejaký úsek času, ktorý využiješ len na to, aby si čítal. Zaznamenaj si to do diára alebo poznámok na mobile, aby sa to pre teba stalo tak isto dôležité, ako iné voľnočasové aktivity. Použi aplikácie ako napríklad Evernote— alebo hoci aj obyčajný budík —aby si si pripomenul, že je čas na to, vziať knihu. Vyberaj ale tieto časy opatrne : komplikované knihy sa napríklad chápu jednoduchšie ráno.

4.Vyber si formát, ktorý ti vyhovuje

Diskusie na tému e-knihy verzus papierové knihy nikdy neutíchnu, ale poskytnem ti nejaké informácie,  aby si si dokázal lepšie vybrať, čo ti vyhovuje. e-Knihy sú ľahko prenosné a možno trochu zábavnejšie. Je s nimi jednoduchšie nájsť knihu, ktorú v napríklad v kníhkupectve, ktoré máš na blízku, nezoženieš. Taktiež je výhodou to, že si dokážeš zmeniť veľkosť písmen, keby ti náhodou malý text robil problém. Papierové knihy, na druhej strane, prinášajú určitý pocit nostalgie. Majú niečo do seba. Taktiež je jednoduchšie si ich požičiavať s priateľmi a rovnako je dobré, mať trochu oddychu od obrazovky. Povedzme si pravdu, nedá sa povedať, ktorý z formátov je lepší. Musíš si vybrať to, čo ti viac vyhovuje.

5.Choď do knižnice

Je možné, že odkedy si bol naposledy v knižnici prešiel už dlhší čas (napríklad, že ťa donútila učiteľka v tretej triede). Ale skús tomu dať šancu: dnešné knižnice vyzerajú trochu inak, ako tie staré, zaprášené, ktoré si pamätáš zo svojich detských čias. Nájdeš tam už zaujímavejšie knihy a to je okrem symbolického registračného poplatku zadarmo. Takže keď ta kniha nezaujme, jednoducho ju vrátiš.

(Visited 281 times, 7 visits today)

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *