Ak rozmýšľate nad horolezectvom, najlepšie je začať od vrchov, ktoré nie sú až tak náročné na zdolanie. Aj keď môžeme tieto vrchy či pohoria označiť za ľahké na zdolanie, nemôžete sa vydať ich pokoriť bez seriózneho horolezeckého tréningu a prípravy. Tieto vrhy sú však najľahšie, s ktorými by ste mohli začať.

Mount Fuji – Japonsko

Mount Fuji síce pôsobí veľkolepým dojmom a patrí medzi pár pohorí na celom svete, ktoré pozostávajú len z jedného vrcholu, ktorého výška je 3 776 metrov. Aj keď je potrebná príprava, začiatočník zvládne výstup bez väčších problémov už za 8 hodín.  Mount Fuji je sprístupnená len 2 mesiace v roku – takže sa pripravte vopred a zabookujte si výlet minimálne rok vopred. Nebudete ľutovať. Pravdepodobne najľahšia hora na výstup a výborný začiatok, ak chcete začať s horolezectvom a trekingom.

zdroj: pixabay.com

 

Mont Blanc – Francúzsko/Taliansko

Mont Blanc je najvyššia hora v Európe, vysoká takmer 4 810 metrov. K výstupu na vrchol si môžete vybrať z množstva cestičiek, či už na francúzskej alebo na talianskej strane. Väčšina tratí nie je veľmi náročná, a tak je výstup na Mount Blanc super spôsob ako si zlepšiť vytrvalosť, ktorú budete potrebovať pri väčších výstupoch. Cesta na vrchol zaberie približne 2 dni s táborením, kde prespíte noc niekoľko tisíc metrov nad povrchom zeme.

zdroj: pixabay.com

 

Mount Elbrus – Rusko

Hora sa týči do výšky 5 642 metrov, avšak výstup začína už od cca 3 650 metrov, čiže dá sa povedať od polovice.  Najlepšie je vybrať sa na výstup v letných mesiacoch, pretože v zime a na jeseň je počasie veľmi nepredvídateľné a mohlo by tak prerušiť výpravu. Cesta na vrchol vám zaberie  cca 2 dni, takže ideálna príležitosť pre začiatočníkov, keďže si na vlastnej koži vyskúšajú zmeny teploty v závislosti od výšky počas výstupu.

zdroj: pixabay.com

 

Jbel Toubkal – Maroko

Jedna z najľahších hôr na výstup na svete, ktorej výška je „len“ čosi okolo 4 170 metrov. Pri peknom počasí zaberie výstup necelé dva dni. Vrchol je sprístupnený celý rok, avšak počas letných mesiacov je počasie premenlivejšie a menej predvídateľné. Ak však budete mať šťastie na pekné počasie, určite vás očarí krásna scenéria Marockej prírody a dychberúci výhľad na vrchole.

 

Mount Kinabalu – Malaysia

V Južnej Ázii vyššiu horu nenájdete. S výškou len čosi nad 4 100 metrov, je tak super voľbou pre začiatočníkov, ktorí už mali menšie skúsenosti z meniacou sa teplotou a vedia odhadnúť svoju výdrž. Výstup na vrchol potom zaberie len 2 dni, samozrejme s pomocou sprievodcov. Na výber je množstvo trás, ako sa dostať na vrchol v rôznych obťažnostiach, avšak väčšina si aj tak nakoniec zvolí cestu na „Low peak“, aby uvideli úžasný a neopísateľný východ slnka. Ak dorazíte na vrhol, určite sa vám naskytne aj nádherný výhľad na faunu a flóru v tropickej klíme, ktorú môžete vidieť široko-ďaleko.

 

(Visited 419 times, 1 visits today)

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *