Sladké jedlá

Vďaka cukru sa do vašich úst dostanú baktérie, ktoré produkujú kyseliny, ktoré narúšajú zubnú sklovinu a tým oslabujú zuby. Ak ste priemerný Slovák, podľa prieskumu ročne skonzumujete až 35kg cukru.

Samozrejme, že každé jedlo obsahuje nejaké to množstvo cukru a ak by ste tieto jedlá vyhodili zo svojho jedálnička, chýbali by vám určité dôležité živiny. Každopádne, čo môžete zlepšiť pre svoje orálne zdravie je, že vynecháte jedlá ktoré obsahujú pridané cukry, a taktiež začnete používať menej sladidiel.

Lepkavé jedlá

Jedlá, ktoré sú lepkavé a žuvacie, sa väčšinou zvyknú prilepovať na vaše zuby, a na zuboch tak ostanú dlhší čas. Aj keď si vypláchnete ústa vodou či umyjete zubnou kefkou, niektoré lepkavé časti potravy môžu ostať aj naďalej ukryté na menej dostupnom mieste, kde skôr či neskôr určite spôsobia kaz. Preto sa snažte obmedziť žuvacie jedlá a vždy si po ich konzumácií dôkladne vyčistite ústa. No nehovoríme tu len o sladkostiach či žuvačkách. Existuje aj mnoho zdravých pochutín, ako napríklad sušené ovocie, ktoré môžu taktiež spôsobiť menšie problémy.

Kyslé jedlá

Každé jedlo či nápoje, ktoré obsahujú určité množstvo kyselín, ako napríklad citrusy, zaváraná zelenina, ovocné džúsy, červené víno a podobne, zvyšujú vo vašich ústach hladinu PH. Časom sa môžu totiž zažrať do zubnej skloviny a oslabiť ju. A ak by ste sa aj snažili vyvarovať kyslým jedlám, nebudete mať ľahkú úlohu. Za kyslé jedlá sa totiž označujú aj také o ktorých by ste to ani nepovedali. Napríklad určité druhy cereálií, pečiva či dokonca rýb …

Určite však môžete po konzumácií týchto jedál zneutralizovať ich účinky. Najlepšia na to je čistá voda alebo žuvačka bez cukru.

Nezdravé jedlá

Občasné konzumovanie nezdravého jedla či fast-foodu vaše zuby nepoškodí. Avšak, ak sa váš jedálny lístok skladá prevažne z jedál, ktoré sú slabšie na nutričné hodnoty, vaše orálne zdravie môže mať problémy. Prečo? Pretože váš imunitný systém potrebuje určité minerály a vitamíny v voji proti infekciám. Určité výskumy potvrdili, že ak sa nestravujete zdravšie, vaše zuby majú až o 40% väčšiu šancu tvorby kazu.

Príliš veľké jedlá?

Aj keď to znie možno čudne, niektoré jedlá vám môžu poškodiť čeľusť. A to vďaka svojej nadrozmernosti. Profesori zubného lekárstva na Taiwanskej Národnej univerzite zistili, že pacienti so záľubou na rýchle občerstvenie prichádzajú so stavom nazývaným dysfunkcia temporomandibulárneho kĺbu. Táto porucha čeľuste spôsobuje bolesť tváre a problémy s otvorením úst. A ako to súvisí s jedlom? Podľa vyhlásení Dr. Ming-Luna Hsu spôsobuje jedenie veľkých hamburgerov, nutnosť otvoriť ústa širšie, akoby sme ich normálne otvorili, a taktiež je potreba silnejšieho stisku. Čo spôsobuje väčšiu námahu.

(Visited 161 times, 1 visits today)

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *