Takmer každý človek rád cestuje a spoznáva nové miesta. Hovoria vám však niečo tieto budovy, ktoré si kvôli svojmu vzhľadu získali celý svet? Ak nie, radi vám ich predstavíme. A ak ste niektorú z nich už navštívili, nebojte sa o svoje zážitky podeliť v komentároch.

Tancujúci dom
zdroj: tadu.cz

Tancujúci dom, Praha

Prvá z najzaujímavejších budov sa nachádza naozaj neďaleko – u našich susedov. Tancujúci dom, pôvodným menom Nationale Nederlanden Building, je pre turistou jednou z hlavných atrakcií stovežatého mesta nad Vltavou. Navrhli ho v deväťdesiatych rokoch minulého storočia chorvátsko-český architekt Vlado Milunić a kanadsko-americký architekt Frank Gehry. Konštrukcia domu – dva zdeformované valce – pripomína siluetu tancujúceho páru, vďaka čomu budova dostala svoju prezývku. Tento kúsok dekonštruktívnej architektúry vďačí za svoj tvar deväťdesiatim deviatim betónovým panelom, z ktorých každý má odlišný tvar a rozmer. Využitie tejto budovy je naozaj všestranné – šesť z celkových deviatich poschodí je využitých ako kancelárske priestory, na prízemí a v suteréne je konferenčné stredisko a na najvyššom poschodí sídli reštaurácia s rozlohou takmer 680m². Developer Central Group v roku 2013 za budovu ponúkol 10 miliónov eur, a chcel v nej otvoriť múzeum architektúry a dizajnu, neuspel však vo výberovom konaní.

Skalný dóm
zdroj: justfunfacts.com/

Skalný dóm, Jeruzalem

Majstrovským dielom islamskej kultúry je svätyňa zo siedmeho storočia, ktorá sa nachádza v centre Chrámovej hory v Jeruzaleme. Skalný dóm je jednou z najznámejších pamiatok Jeruzalema a bol postavený v rokoch 687 až 691 deviatym kalifom Abd al-Malikom. História tejto budovy len pridáva na jej čare. Táto najstaršia existujúca islamská pamiatka slúžila ako vzor pre architektúru a iné umelecké snahy po viac ako tisícročie. Jej osemuholníkový plán a drevená rotunda sú postavené v byzantskom štýle. Perzské dlaždice na exteriéri a mramorové dosky, ktoré vyzdobili interiér, pridal Suleiman I. v roku 1561. Budova bola silno poškodená počas zemetrasenia v tridsiatych rokoch minulého storočia a jej opravy trvali až do roku 1964. Dnes je pútnickým miestom pre Židov, moslimov, ale aj kresťanov.

The Shard
zdroj: the-shard.com

The Shard, Londýn

Tento 98-poschodový mrakodrap, prezývaný aj črep, ktorého výstavba sa začala v roku 2009, sa nachádza priamo v srdci Londýna. Celková výška budovy je 310 metrov, čo ju od jej dokončenia v roku 2012 robí najvyššou budovou v Európskej únii.
The Shard je druhou najvyššou voľne stojacou štruktúrou vo Veľkej Británii. Jej exteriér obsahuje 11 000 sklenených panelov, rozlohou rovnakých ako osem futbalových ihrísk alebo dve a pol námestia Trafalgar Square.
Priestory prízemia a prvého poschodia patria vestibulu, druhé až dvadsiate ôsme obsadzujú kancelárske priestory. Na 31. až 33. poschodí sa nachádzajú reštaurácie, a nad nimi sa až po 52. poschodie sa rozprestiera Hotel Shangri-La. Na 52. poschodí sú kúpele, až po 65. poschodie sú apartmány a 68. až 72. poschodie patrí vyhliadke. Najvyššie prístupné poschodie je vo výške 243,8 m.

Fallingwater
zdroj: flickr.com/sxenko

Fallingwater

Navrhnutá slávnym americkým architektom Frankom Lloydom Wrightom v roku 1934, Fallingwater je pravdepodobne najznámejšia súkromná rezidencia na svete. Prečo? Unikátny dizajn tejto budovy zabezpečuje, že vyzerá, akoby visela nad takmer desať metrov širokým vodopádom. A to úplne bez pevnej pôdy pod sebou. Nie je tomu tak, samozrejme, ale inovatívny dizajn zaujal pozornosť každého, keď bola finálne dokončená v roku 1939. Okamžite sa stala známou a dnes je prírodnou historickou pamiatkou. Je to tak výnimočná, že dokonca môžete získať Lego verziu tohto architektonického majstrovského diela!

 

(Visited 187 times, 1 visits today)

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *