Keď sa povie slovo “mega”, každý si predstaví niečo iné. Čo sa však zrodí, keď dajú hlavy dokopy najlepší inžinieri a architekti sveta?


Každému z nás sú určite známe slová “všetko alebo nič”. Avšak, keď sa pozriete na tieto megaprojekty, zistíte, že inžinieri, ktorí na nich pracujú, berú túto frázu až príliš doslovne. Futuristickosť a progresívne myslenie však málokedy prichádzajú bez svojej ceny. A pokiaľ ide o prelomové konštrukčné projekty, alebo o úpravu už existujúcich budov a infraštruktúry, sú touto cenou miliardy eur. Áno, čítate správne, čiastky, ktoré musia autori projektov obetovať, sa pohybujú v naozaj závratných výškach. Poďte sa s nami pozrieť na to, čo teda môže vzniknúť, keď majú tvorcovia megaprojektov prístup k veľmi slušným rozpočtom.

Najdlhší most na svete

Most Hong Kong–Zhuhai–Macau je jedným z množstva megaprojektov, ktoré sa snažia zjednodušiť život ľuďom v Ázii. Tento 55-kilometrový mostový systém bude spájať tri mestá nachádzajúce sa v oblasti delty Perlovej rieky – Hongkong, Macao a Ču-chaj. S ohľadom na jeho dĺžku to samozrejme nie je jeden súvislý most, obsahuje totiž aj jeden podmorský tunel a tri umelo vytvorené ostrovy, ktoré tento projekt rozdeľujú na tri zavesené mosty. Jeho konštrukcia oficiálne začala v decembri 2009 a bola ukončená v júli 2017, stále však prebiehajú dolaďovacie práce. A ak vás zaujíma, koľko tento megaprojekt stál, jeho cenovka sa vyšplhala na neuveriteľných 110 miliárd juanov, čo je v prepočte približne 14 miliárd eur.

Najdlhší most na svete
zdroj: scmp.com

Najväčší zábavný park

Dubailand je zábavný komplex v Spojených arabských emirátoch budovaný už od roku 2003. Aj keď bol po piatich rokoch odložený kvôli finančnej kríze, práce boli znova obnovené v roku 2013. Jeho predpokladané dokončenie je už budúci rok. Medzi megaprojekty sa radí hlavne vďaka svojej rozlohe – 278 km2 . Obsahovať by mal 6 samostatných sektorov, športoviská a napríklad aj najväčší hotel na svete. Zdroje uvádzajú, že tento zábavný park by mal stáť takmer 52 miliárd eur a svoje brány by mal pre verejnosť otvoriť už v roku 2025.

Dubailand
zdroj: propsearch.ae

Voda nad zlato

Pre priemyslený sever Číny sa stal obrovským problémom nedostatok vody. A preto sa vláda rozhodla pomôcť tejto vyprahnutej časti krajiny projektom, ktorého výstavba bude podľa odhadov trvať takmer 50 rokov. South–North Water Transfer Project je snaha ročne prepraviť 45 miliárd kubických metrov vody z rieky Jang-c’-ťiang na sever krajiny. Tento projekt zahŕňa vybudovanie troch kanálov, ktoré sa však značne predražilo. Pôvodný rozpočet bol nastavený na 50 miliárd eur, no už v roku 2014 výstavba stála takmer 64 miliárd eur. Práve toto z nej robí jeden z najdrahších stavebných projektov na svete.

South-North water transfer project
zdroj: thethirdpole.net

Spoznávanie vesmíru nie je lacné

Medzinárodná vesmírna stanica je spoločný projekt agentúr NASA, Roskosmos, JAXA, CSA a ESA, ktorého výstavba začala v novembri 1998. Aj keď bola ISS oficiálne dokončená v roku 2011, je očakávané, že bude používaná až do roku 2028 a jej úpravy stále pokračujú. Podľa oficiálnych zdrojov jej výstavba zatiaľ stála viac než 120 miliárd eur, vďaka čomu má právo sa radiť medzi svetové megaprojekty. Posledné plánované rozšírenia by mohli túto sumu ešte značne zvýšiť.

ISS
zdroj: nasa.gov
(Visited 232 times, 1 visits today)

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *