Erasmus zmení všetko: tvoje zručnosti, tvoj pohľad na svet a aj to, nakoľko poznáš sám seba. Čítaj ďalej a odhalím ti 4 strašidelné následky, ktorým čelia všetci, ktorý sa z mobility Erasmus+ vrátili.

Premýšľaš nad tým, že by si vycestoval na Erasmus a strávil aspoň jeden semester na zahraničnej výške? Inšpirujú ťa príbehy iných študentov o tom, ako sa mali v zahraničí a chceš to skúsiť na vlastnej koži? Ja ťa v tomto len povzbudzujem – zároveň ťa chcem upozorniť na to, čo všetko ti po návrate „hrozí“.

Budeš mať kamošov doslova na celom svete

Najprv odídeš zo Slovenska a zanecháš tu svoju partiu. Videochaty, skupinové konverzácie a nekonečná zásoba gifiek budú tvojou jedinou záchranou. Potom sa však začneš v zahraničí zoznamovať. Pôjdeš na uvítacie párty, spoznáš pár ľudí na medzinárodných večeroch či dokonca si možno vyskúšaš dobrovoľníctvo počas Erasmu. Na Erasme sa priateľstvá tvoria rýchlejšie a inak ako doma. Mnohé z nich nevydržia na diaľku, no tie, ktoré áno, budú doživotné.

Problém však je, že po Erasme budeš mať kamarátov po celom svete. Rátaj teda s náporom na peňaženku, ak sa chcete vídať, a na tvoj spánok, ak chcete chatovať z dvoch koncov sveta.

Zabudneš na ľúbeznú slovenčinu

Okrem toho, že na Erasme budeš pravdepodobne hovoriť po anglicky každý deň, predpokladáme, že sa bude chcieť naučiť aj jazyk danej krajiny. Či už to bude španielčina, francúzština alebo estónčina, jednoducho prestaneš komunikovať po slovensky. Po návrate domov sa ti môže stať, že v obchodoch budeš ďakovať gracias alebo zabudneš, ako sa niečo v slovenčine volá.

Ak použiješ anglickú gramatiku v slovenskej vete, znamená to, že jednoducho vieš po anglicky už príliš dobre. Pozri sa však na to z tej lepšej stránky. Schopnosť komunikovať v cudzích jazykoch a žiť v medzinárodnom prostredí je dnes pre mnohé firmy cenná.

Related image
zdroj: digitalife.org

Zmení sa ti pohľad na život a svet

Na Erasme sa stretneš s množstvom ľudí z rôznych krajín. Budú veriť v iné veci ako ty, budú mať iné názory ako ty, budú bojovať za iné práva ako bojuješ ty. Ak však budeš s týmito ľuďmi viesť rozhovory, časom sa ti rozšíri obzor a začneš prehodnocovať vlastný názor na svet a tvoj život. Najhoršie (či najlepšie?) však na tom celom je, že po návrate sa budeš pozerať na veci kritickejšie. S touto novou otvorenou mysľou a chuťou objavovať nové kultúry budeš musieť žiť až do konca tvojho života.

Medzinárodné prostredie bude pre teba normálne

A zrazu ti „len“ Slováci stačiť nebudú. Vďaka Erasmu si zvykneš neustále byť v kontakte s ľuďmi z desiatok rôznych krajín. Nielenže budú pre teba xenofóbia či rasizmus vzdialené – budeš doslova vyhľadávať kontakt s ľuďmi z iných krajín, kultúr a rás, pretože ťa to bude napĺňať. Jedným z krokov, ako túto post Erasmus depresiu prekonať je skamarátiť sa s Erasmákmi na tvojej univerzite. Skvelým krokom je pridať sa do organizácie Erasmus Student Network (ESN), ktorá sa o týchto študentov stará.

Related image
zdroj: matrix24.gr

Potom príde druhá prihláška na Erasmus… a dokonca aj potom, čo dokončíš školu, ťa to bude lákať do medzinárodných vôd. Darmo, platí staré známe heslo: Once Erasmus, always Erasmus!

Tak čo, si dostatočne odvážny na to, aby si takouto zmenou prešiel? Ak ťa tieto 4 „nevýhody“ neodradili, ale práve naopak, je načase podať si prihlášku a vyskúšať si to sám! Ak si však stále nie si istý, viac o tom, aký je Erasmus a či sa vôbec oplatí sa dočítaš na  mojom blogu. Ja som si ho vyskúšala hneď dvakrát 🙂

(Visited 226 times, 2 visits today)

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *