Ľudia kedysi nemali možnosti na to, aby mohli cestovať. Teda, nie v takej miere, ako dokážeme cestovať my teraz. Aj preto sa stávalo, že väčšina z nich strávila celý svoj život na jednom mieste – alebo cestovala len do okolia.

Čo je však ešte smutnejšie je fakt, že aj v dnešnej dobe existujú ľudia, ktorí nikdy neopustia svoje mesto. Nie je to však pre to, že ho zbožňujú. Je to pre to, že ho nenávidia. Zostávajú v ňom, aj keď neznášajú všetkých tých ľudí. Je tu jednoducho niečo, čo ich neustále ťahá späť a nedovolí im odísť. Možno je to strach z neznámeho alebo možno sa ešte stále nevysporiadali s vecami z minulosti.

Nech už je to akokoľvek, chcem, aby ste si pamätali jednú vec: Žiadny dôvod zostať je perfektný dôvod na odchod. Zbaľte celý svoj život do jednej tašky a cestujte. Choďte sa pozrieť, ako vyzerá svet. Ako vyzerajú iné krajiny. Začnite žiť.

Ešte stále nie ste presvedčení, že cestovanie je dobrý nápad? To nevadí. Tu vám ponúkneme ďalších 13 dôvodov, ktoré vás určite usvedčia v tom, že cestovanie sa naozaj vyplatí.

#1 Počas svojich ciest sa budeš musieť spoľahnúť viac-menej sám na seba. Naučíš sa, ako sa stať samostatnou a nezávislou osobou.

#2 Všade, kde prídeš, budeš za cudzinca. Ľudia sa ťa budú pýtať odkiaľ si a aké to je v tvojej krajine. Ty sa ich budeš pýtať tie isté otázky. Po čase zistíš, že vlastne konverzácie sú pre teba veľmi jednoduché a navyše sa podozvedáš plno zaujímavostí.

#3 Keď si sa rozhodol opustiť svoje mesto, nechal si tam aj všetky problémy či záväzky. Teraz si voľný. Nemusíš sa na nič viazať. Nie je to krásny pocit, konečne si prečistiť hlavu?

#4 Ak si nebol spokojný so svojím predošlým životom, môžeš si vytvoriť nový. Môžeš sa stať novou osobou. Môžeš začať úplne odznova.

#5 Jeden z najlepších dôvodov cestovania je ten, že stretneš kopu nových ľudí, ktorí sa neskôr zmenia na tvojich kamarátov. Z niektorých sa dokonca stanú kamaráti na celý život.

#6 Každá krajina je iná, výnimočná. Vieme, že známy citát znie: “Koľko jazykov vieš, toľkokrát si človekom”. Ale, čo keby sme ho zmenili na: “Koľko krajín precestuješ, toľkokrát si človekom”? V každej krajine zažiješ inú kultúru, iné zvyky, iné jedlá, iné dobrodružstvá.

#7 Pri cestovaní nie je nič isté. Nie je isté, kde budeš v noci spať, čo budeš na druhý deň jesť alebo ako sa dopravíš do ďalšej destinácie. Naučíš sa jednoducho používať svoje inštinkty, aby si doslova prežil. A to je obrovské plus.

#8 Ďalším skvelým dôvodom, prečo začať cestovať je to, že naberieš sebavedomie. Ako sme už spomínali, budeš sa musieť spoľahnúť sám na seba, budeš musieť komunikovať a vybavovať veľa vecí.

#9 Naučíš sa ovládať svoje financie. Vždy si budeš musieť dva krát premyslieť, na čo minieš svoje drahocenné mince. Prestaneš míňať na zbytočnosti a naučíš sa šetriť.

#10 Budeš si viac veriť. Vždy, keď sa ti niečo podarí, či už to bude zohnať zadarmo taxík v cudzej krajine, nájsť skvelé ubytovanie alebo niekedy aj objednať si jedlo, budeš na seba hrdý.

#11 Zažiješ neskutočné veci. Vieš, ako sa hovorí: “to nevymyslíš, to je život”. Počas tvojich ciest sa ti prihodí toľko vtipných, smutných, veselých, trápnych a iných situácii, že na nich budeš spomínať ešte veľmi dlho.

#12 Kým materiálne veci sa po čase pokazia alebo zničia, spomienky ti ostanú navždy. Zo svojich ciest sa vrátiš bohatý. Budeš mať síce prázdnu peňaženku, ale za to veľa spomienok – a tie sú oveľa hodnotnejšie, než nejaké peniaze.

#13 Môžeš inšpirovať ostatných. Nie je jednoduché zobrať sa a odísť, ale keď si to dokázal ty, dokážu to aj ostatní. Môžeš sa stať ich vzorom.

zdroj: thoughtcatalog.com

(Visited 190 times, 1 visits today)

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *