Aký je najefektívnejší spôsob učenia sa?

Hľadanie najlepšieho procesu štúdia, je dlhodobý proces. Nie je to niečo, čo si môžeš odložiť na noc pred testom. Mal by si pravidelne pracovať na zlepšovaní tvojich študíjnych schopností, aby si lepšie pochopil, čo pre teba funguje (a čo nefunguje).

To, že sa naučíš, ako sa ti najlepšie študuje, ti pomôže predísť panike a frustrácii pred tvojou budúcou prípravou na nejaký väčší test. Jednoducho je pravdepodobné, že sa ti bude viac dariť a že sa budeš menej stresovať, keď budeš mať dostatok času na poriadne preopakovanie materiálov.

AKO SA UČIŤ EFEKTÍVNE

 • VŠETKO SI ZORGANIZUJ

  Nos so sebou stále diár, do ktorého si budeš zapisovať domáce úlohy. To, že si všetky tvoje nadchádzajúce úlohy, projekty, testy a zadania zapíšeš, znamená, že nebude také ľahké na nich zabudnúť.

 

 • DÁVAJ POZOR NA HODINÁCH

Znie to ako klišé, ale je dôležité sa na hodinách koncentrovať a vyhýbať sa tomu, aby ťa niekto vyrušoval. Taktiež ťa to dokáže naučiť lepšiemu aktívnemu počúvanie. Zameraj sa na to, čo učiteľ hovorí, a píš si poznímky vlastnými slovami. Takto lepšie pochopíš to, čo sa v triede hovorí.

 

 • ZBAV SA VŠETKÉHO, ČO ŤA RUŠÍ

Veci, ktoré ťa roztpyľujú sú všade – od telefónov, cez sociálne siete až po kamarátov. Uvedom si, čo ťa cez hodinu ruší a nauč sa, ako sa tomu vyhnúť. Skús si sadnúť ďalej od kamarátov, ktorí vieš, že ťa budú vyrušovať. Porozprávať sa môžte aj cez prestávku. To, že si vypneš telefón, ti taktiež pomôže v tom, aby si učiteľovi venoval viac pozornosti.

 

 • UISTI SA, ŽE TVOJE POZNÁMKY SÚ KOMPLETNÉ

Jasné a kompletné poznámky, ktoré si napíšeš, ti pomôžu lepšie spracovať informácie, ktoré sa učíš. Budú tvojim východiskom, čo sa týka učenia sa na test. Keď si hodinu vynechal, porozprávaj sa s učiteľom alebo spolužiakmi, aby si si mohol všetko doplniť.

 

 • AK NEROZUMIEŠ, TAK SA PÝTAJ

Učitelia sú v škole na to, aby ťa učili. Ak niečomu nerozumieš, dvihni ruku a opýtaj sa. Ak ti je nepríjmené rozprávať pred celou triedou, zapíš si niekde poznámočku, aby si sa učiteľa nezabudol opýtať po hodine.

 

 • KAŽDÝ VEČER PO ŠKOLE, SI POZNÁMKY PREČÍTAJ

Po škole si môžeš poznámky zopakovať a možno nejakým spôsobom rozšíriť. To, že to urobíš, pomáha s prenášaním materiálov z krátkodobej pamäte do dlhodobej. To určite oceníš pred ďalším testom.

 

 • ROZPRÁVAJ SA S UČTEĽMI

Ako som už spomínala, učitelia sú v škole na to, aby ti pomohli ukázať tvoj potenciál. Skús napríklad pred testom ísť na doučovanie. Keď učiteľ uvidí, že sa snažíš, určite na to bude brať ohľad.

 

 • URČI SI MIESTO, KDE SA BUDEŠ UČIŤ

Najlepšie miesto na učenie je tiché, dobre osvetlené a najlepšie na mieste, kde nechodí veľa áut. Ubezpeč sa, že je tvoje ,,pracovisko“ čisté, aby sa ti lepšie učilo a písalo. Každý z nás je ale iný, takže je dôležité, aby si si našiel miesto, ktoré ti vyhovuje.

 

 • VYTVOR SI ŠTUDIJNÝ PLÁN

Pri tvorení študijného plánu sa pozri do tvojho diára a porozmýšľaj nad tým, čo je pre teba prioritné. Zamysli sa nad typom otázok, ktoré budú na teste a nad témami, ktoré test bude obsahovať, aby si vedel, na čo sa zamerať . Urči si špecifický cieľ, napríklad že koľko tém si chceš za určitý čas prejsť.

 • UČ SA V KRÁTKYCH INTERVALOCH

Po pol hodine učenia, si daj aspoň 10 minútovú pauzu aby si dobil energiu. Takéto intervaly sú efektívnejšie a pomôžu ti vytažiť zo štúdia čo najviac.

 

 • ZJEDNODUŠ SI POZNÁMKY

Zvýrazni si, alebo podčiarkni kľúčové slová. Pridaj obrázky, ako napríklad tabuľky, ,,pavučinky“ atď.. Poznámky budú vyzerať organizovanejšie a bude zábavnejšie sa z nich učiť. Taktiež je možné, že ti to pomôže lepšie si ich zapamätať.

 

 • UČ SA V SKUPINE

Práca so spolužiakmi vytvára interaktívne prostredie, ktoré ťa núti ostať zapojený. Taktiež ti to dá šancu, otestovať si svoje vedomosti s ostatnými, možte sa navzájom pýtať otázky a taktiež sa nabudiť dobrou energiou.

UČ SA MÚDRO, NIE ŤAŽKO

Chápanie efektívnemu štúdiu je určite schopnosť, ktorá dodá tvojmu životu benefity. Rozvíjanie tejto činnosti ale potrebuje veľa času a trpezlivosti. Ak budeš tieto kroky nasledovať, pomôžu ti zistiť, čo je pre teba najlepšie.

(Visited 77 times, 1 visits today)

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *