Mahatma Gandhi raz povedal: ,,Ži tak, akoby si zajtra mal umrieť. Uč sa tak, akoby si mal žiť navždy“. Ak si sa v tejto filozofii našiel tak potom budeš  TED prednášky milovať.  Sú to informatívne, 17-minútové prezentácie, ktoré sú každoročne prednášané najväčšími mysľami sveta.

Ich cieľ je jednoduchý – inšpirovať a  učiť ľudí ako brať veci z inej perspektívy. V septembri 2017 je online dostupných cez 2500 TED talks, ale vypočutie všetkých by trvalo viac ako 700 hodín. Našťastie, ty pri nich toľko času stráviť nemusíš – rozhodla som sa urobiť list tých najlepších, najviac inšpiratívnych príhovorov, ktoré ti určite dokážu zmeniť pohľad na vec. Počúvaj, uč sa a užívaj.

1.Adam Galinsky- ,,Ako sa zastať samého seba. „

Prečo pozrieť?  Či už si hanblivý introvert alebo jednoducho nerád hovoríš to čo si myslíš nahlas, sociálny psychológ Adam Galinsky ťa naučí, ako sa presadiť a ako sa chovať v zradných spoločenských situáciách

2.Andrew Solomon – ,, Ako z nás najhoršie momenty našich životov robia tým, kým sme. „

Prečo pozrieť? Naučíš sa ako a prečo ťa vlastne ťažké časy v živote robia silnejším.

www.ted.sk

3.Nilofer Merchant – ,,Máte stretnutie? Prejdite sa. „

Prečo pozrieť? Denne sedíme priemerne až 9,3 hodín – a pomaly nás to zabíja. Myšlienka Nilofer Merchant je celkom jednoduchá – namiesto toho, aby si pracovné alebo iné stretnutia riešil zavretý v miestnosti, prejdi sa radšej vonku a sám budeš prekvapený, ako rýchlo vie čerstvý vzduch osviežiť tvoju myseľ.

4.Brené Brown – ,,Sila zraniteľnosti“

Prečo pozrieť? Každý z nás si dokáže spomenúť aspoň na jednu situáciu, v ktorej sa cítil zraniteľný. Je to príjemné? Nie. Je to ale potrebné k rozvoju osobnosti? Brené Brown si myslí, že áno. V tomto nadľahčenom príhovore, ktorý je taktiež jeden z najslávnejších TED talkov, sa zameriava nie len na to, prečo zraniteľnosť existuje.

5.Amy Cuddy – ,,Tvoja reč tela formuje kto si.“

Prečo pozrieť? Amy ti porozpráva o tom, ako reč tela ovplyvňuje teba samého a ako sa rôznymi strategickými gestami môžeš napríklad stať viac sebavedomý.

6.Susan Cain – ,,Sila introvertov.“

Prečo pozrieť? Ja sama som introvert a preto práve túto prednášku veľmi milujem. Žijeme v dobe, v ktorej sú hlasné a spoločenské povahy veľmi vyzdvihované a oceňované – niekedy je dokonca byť introvertom hanba. Susan si ale myslí, že introverti do sveta prinášajú kopu skvelých vecí a inovácií a mali by podľa jej názoru byť menej utláčaní, s čím nemôžem nič iné, než súhlasiť.

7.Sir Ken Robinson – ,,Zabíjajú školy kreativitu?“

Prečo pozrieť? Najsledovanejší TED talk, s neuveriteľnými 34 miliónmi pozretí rozpráva vtipným spôsobom o tom, ako zmeniť školský systém tak, aby podporoval kreativitu.

www.ted.sk

8.Dan Gilbert – ,,Prečo sme štastní?“

Prečo pozrieť? Nauč sa, ako vytrénovať svoju myseľ tak, aby si sa dokázal sám zbaviť smutných myšlienok a dal sa na dráhu pozitivity.

9.Cameron Russell – ,,Výzor nie je všetko. Verte mi, som modelka“

Prečo pozrieť? Cameron si sama prizná, že čo sa týka vizáže, vyhrala pomyselnú lotériu. Je vysoká, krásna modelka spodného prádla. Nesúď ale knihu podľa obalu – v tejto prednáške hovorí o tom, ako jej telo bolo považované za „tovar“ už v mladom veku a ako ju to ovplyvnilo.

10.Julian Treasure – ,,5 spôsobov, ako lepšie počúvať“

Prečo pozrieť? Akékoľvek povolanie máš, alebo plánuješ mať, počúvanie v nej určite hrá obrovskú rolu. Podľa Juliana ľudia stratili schopnosť počúvať – aby sme ju získali späť tak ti Julian dá 5 osvedčených cvičení, ktorými sa to dá dosiahnuť.

www.ted.sk

11.Sheena Iyengar – ,,Ako urobiť rozhodovanie jednoduchšie“

Prečo pozrieť? Určite si sa už našiel v hoci banálnej, ale samozrejme ťažkej situácií, keď si stál pred regálom plným produktov a nedokázal si si vybrať. A nie si sám. Sheena hovorí o tom, aký vplyv má priveľa možností na ľudí. Posnaží sa ti štyrmi technikami ukázať ako si zmenšiť škálu možností a ako sa správne rozhodovať.

 

Pevne dúfam, že ťa aspoň jeden z týchto TED talkov zaujal na toľko, aby si si ho vypočul. Môžem ti sľúbiť, že stoja za to.

(Visited 140 times, 1 visits today)

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *